Meg kell-e duplázni a tanárok bérét? Ki döntsön a hatévesek sorsáról? A válaszaitok sokat elárulnak a pártpreferenciátokról Felsőoktatás
Eduline

Meg kell-e duplázni a tanárok bérét? Ki döntsön a hatévesek sorsáról? A válaszaitok sokat elárulnak a pártpreferenciátokról

Megnéztük, hogyan működik a Vokskabin, és jó pár oktatási kérdést kaptunk.

Legyen újra 18 év a tankötelezettség felső korhatára? Meg kell-e duplázni a pedagógusok bérét? Helyes-e, hogy a hatéves gyerekek iskolaérettségéről nem a szülők és az óvodapedagógusok, hanem az Oktatási Hivatal dönt? Biztosítson-e ingyenesen laptopot vagy tabletet az állam az állami iskolákban tanuló, 18 évnél fiatalabb diákoknak?

Többek között ilyen kérdésekre is válaszolniuk kell azoknak, akik kitöltik a Vokskabin kérdőívét. A Vokskabin – áll az oldalon – egy olyan „tudományos, semleges és objektív online (választói orientációs) program, amelynek legfőbb célja, hogy – különösen a választási időszakban – tájékoztatást nyújtson a legfontosabb közéleti kérdésekben, és segítsen eligazodni a pártok pozíciói és a saját véleményünk mentén”.

A negyven kérdés megválaszolása után a rendszer megmutatja, melyik párt vagy pártok állnak a legközelebb/legtávolabb a saját álláspontjukhoz.

A kitöltők időszakosan változó, a hétköznapokban is felmerülő harminc-negyven kérdést válaszolhatnak meg – ezek közül sok az oktatáshoz kapcsolódik. Arra is válaszolni kell például, hogy szerintünk csökkent-e az egyetemi modellváltással a politikai befolyás, mennyire kellene emelni az oktatásra fordított kiadásokat.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.