Ötezren úszták meg a tandíjfizetést, de pont az egyik legnépszerűbb egyetemen nincs ingyen félév Felsőoktatás
Csik Veronika

Ötezren úszták meg a tandíjfizetést, de pont az egyik legnépszerűbb egyetemen nincs ingyen félév

Több mint ötezer alulteljesítő egyetemista tarthatja meg állami ösztöndíjas helyét egy múlt heti kormánydöntés alapján, amely bőven ad feladatot az egyetemek, főiskolák tanulmányi osztályainak. Mivel a kormány az őszi szemeszter kezdete után két héttel bólintott rá az idei "átsorolás" törlésére, a hallgatók egy része már befizette a tandíjat, mások pedig - nem vállalva a fizetős képzéssel járó terheket - be sem iratkoztak erre a félévre. Ők utólag vehetik fel a tantárgyakat, és a tandíjat is mindenkinek visszautalják.

Az átsorolásra miatt kiírt és már befizetett tandíjat visszautaljuk, a fizetési kötelezettségeket töröljük

- többek között ez áll a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)  tájékoztatójában, amelyet azután adott ki az intézmény, hogy a kormány rábólintott az idei átsorolás törlésére. A szabályok értelmében idén azok sem bukják államilag támogatott férőhelyüket, akik tanulmányi eredményük miatt csak idén szeptembertől csak önköltséges formában folytathatták volna tanulmányaikat.

Novák Katalin családokért felelős miniszter szeptember elején beszélt először arról, hogy a hallgatók közül sokan a távoktatás miatt nem tudtak megfelelően teljesíteni, ezért a közösségi élet újraindításáért felelős operatív törzs azt javasolja a kormánynak, törölje el az idei átsorolást. A javaslatról végül szeptember közepén döntött a kormány, a részletek pedig meg is jelentek egy kormányrendeletben: ez alapján az egyetemeknek, főiskoláknak október 15-ig állami ösztöndíjas formára kell átsorolniuk minden olyan hallgatót, aki a 2020/2021-es tanév eredményei alapján elveszítette támogatott férőhelyét.

Mi az az átsorolás?

Bár az állami ösztöndíjas szakokra bejutók általában azt hiszik, hogy legalább három évig ingyen tanulhatnak majd, valójában a sikeres felvételivel csak egy évig jár "automatikus" tandíjmentesség. Ahhoz, hogy a támogatott helyet megtartsák, két félév alatt legalább 36 kreditet kell gyűjteniük, emellett el kell érniük egy központilag meghatározott tanulmányi átlagot. A bölcsészképzéseken és a pedagógusképzéseken ez a súlyozott átlag például 3,5, míg a jogi, műszaki, gazdasági és informatikai képzéseken 3,0. Több szakon nem olyan könnyű feladat ez, nem csoda, hogy sok szakon magas a diplomaszerzés előtt lemorzsolódók száma is.

Azokat a hallgatókat, akik ezt két feltételt nem teljesítik, vagyis nem szereznek elég kreditet és elég jó jegyeket, a tanév végén sorolják át önköltséges formába - vagyis ők csak akkor folytathatják a tanulmányaikat, ha onnantól kezdve tandíjat fizetnek. Az így felszabaduló helyekre a legjobban teljesítő, fizetős formában tanulók kerülhetnek, ha erre pályáznak. Vagyis az átsorolás mindkét irányban működik. Utoljára két éve volt "normál" átsorolás, akkor körülbelül kilencezer hallgató bukta az államis helyet. Tavaly már előre bejelentették, hogy a tanulmányi átsorolás a járványhelyzet miatt elmarad.

Ötezren jártak jól

Az állami ösztöndíjas helyüket megtartható hallgatók számáról még nem közöltek pontos számokat az egyetemek, korábban Novák Katalin azt mondta, nagyjából ötezer egyetemistát érintenek a visszasorolások.

Vagyis közel ötezer férőhellyel bővült a döntés után az állami ösztöndíjas helyek száma

- mondta az Eduline-nak a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának sajtófőnöke, Budai Marcell, aki azt azonban hozzátette, ez a bővülés nem jelenti egyenesen azt, hogy a következő felvételi időszakban ennyivel több állami ösztöndíjas hallgató kerülhet majd be az egyetemekre.

Ingyen és bérmentve

Mi lesz azokkal a hallgatókkal, akik már befizették az őszi félévre a tandíjat? A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) korábban azt az információt kapta az innovációs minisztériumtól, hogy mindenkinek visszafizetik a már elutalt tandíjat, de erre utal a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem tájékoztatója is: ebben arra hívták fel a hallgatók figyelmét, hogy visszakapják az összeget. 

A nyáron fizetős formára átsorolt egyetemisták egy része ugyanis még a kormánydöntés előtt befizethette az őszi szemeszter önköltségét, amelyet az intézmények egy részében legkésőbb szeptember végéig át kell utalni.

Az összeg nem alacsony: a felsőoktatási felvételi legnépszerűbb alapszakján, a gazdálkodás és menedzsmenten a vidéki egyetemeken félévente 200-325 ezer forintot, a legnagyobb budapesti egyetemeken 295-350 ezer forint közötti önköltséget kell befizetni félévente. 250 és 300 ezer forint között van a kereskedelem és marketing, a kommunikáció és médiatudomány és a többi népszerű szak féléves tandíja is.

Bőven lesz munka az egyetemeken

Az idei kormánydöntés bőven ad feladatot az egyetemeknek - tavaly előre lehetett tudni, hogy a tavaszi szemeszter végén nem kell átsorolni az alulteljesítőket, idén azonban utólag kell mindenkit visszasorolni az állami ösztöndíjas formába. A tandíj visszautalása mellett ez azzal is jár, hogy azoknak a hallgatóknak a jogviszonyát "vissza kell állítani", akik az államis helyük elvesztése miatt gyakorlatilag kiiratkoztak az egyetemről. Nekik most nyilatkozniuk kell, hogy szeretnék-e folytatni a tanulmányaikat így, hogy továbbra is támogatott formában tanulhatnak.

Ha valaki úgy dönt, hogy folytatja az egyetemet, akkor speciális szabályok mellett lehetősége lesz pótregisztrációra és a tantárgyfelvételre is. Az óráikat ugyanis már hetekkel ezelőtt felvették a hallgatók, a szorgalmi időszak elkezdődött, az előadások és a szemináriumok is elindultak, vagyis az utólag csatlakozók hiányzásaira is egyedi szabályok vonatkoznak majd.

Az egyik legnépszerűbb egyetem kimaradt

Az egyik legnépszerűbb felsőoktatási intézményt, a Budapesti Corvinus Egyetemet a kormányzati döntés nem érinti. Budai Marcell azt mondta, az egyetemen nem állami ösztöndíjas formában tanulnak a hallgatók, az egyetem alapítványi fenntartóváltása után a támogatást a Corvinus-ösztöndíj váltotta fel. Emiatt a Corvinus hallgatóira nem vonatkozik a visszasorolási engedmény. 

Azt viszont hozzátette, a többi - újonnan vagy korábban modellt váltott - alapítványi egyetem nem kivétel, minden intézményben végrehajtják majd a visszasorolásokat, ott ugyanis megmaradt az állami ösztöndíjas forma.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.