Volt ösztöndíjasok rekedtek Afganisztánban, szerintük a brit kormány magukra hagyta őket Felsőoktatás
Bezzeg Hanna

Volt ösztöndíjasok rekedtek Afganisztánban, szerintük a brit kormány magukra hagyta őket

A brit kormány már kimenekített harmincöt ösztöndíjast Afganisztánból, de majdnem hetven olyan szakember rekedt a tálibok által uralt országban, akik korábban vettek részt az egyik brit felsőoktatási programban. Azt mondják, féltik az életüket.

Az 1983-ban alapított Chevening-ösztöndíjjal külföldi hallgatók tanulhatnak brit egyetemeken. A programban – amely jellemzően egy mesterképzést kínál a pályázóknak – a jövő döntéshozóit, vezetőit képzik.

Körülbelül hetven volt Chevening-ösztöndíjas rekedt Afganisztánban, ők azt mondják, az életük forog kockán a tálibok uralma miatt, a brit kormány mégis magukra hagyta őket, nem kaptak segítséget a meneküléshez.

A volt ösztöndíjasok úgy fogalmaznak, reménytelennek érzik, hogy valaha biztonságban élhetnek.

„A pakisztáni határt lehetetlen átlépni egy, a brit kormánnyal kötött előzetes megállapodás nélkül. Ha sikerülne is átlépni a határt, nincs rá garancia, hogy kimenekítenek minket az országból, a brit kormányhivatalnokok hetek óta nem válaszolnak az e-mailekre"

– magyarázza egy volt ösztöndíjas, aki rejtekhelyén adott interjút a Guardiannek. Joggal rettegnek afganisztán új uraitól, többen számoltak be arról, hogy családtagjaikat tálibok hallgatták ki vagy fenyegették meg.

 

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.