Halasztani már az első félévben? Így működik a passziváltatás Felsőoktatás
Bezzeg Hanna

Halasztani már az első félévben? Így működik a passziváltatás

Bekerültetek az egyetemre, mégsem kezdenétek meg tanulmányaitokat szeptemberben? Mutatjuk, milyen lehetőségeitek vannak.

Mit jelent a passzív félév, mik a feltételei?

Ha az adott félévben nem szeretnétek folytatni, vagy megkezdeni tanulmányaitokat, akkor passziváltatásra van lehetőségetek. A passzív félév lényege, az adott félévben nincs hallgatói jogviszonyotok az egyetemmel: ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy nem kell órákra járnotok, sem vizsgákat tennetek. Önköltséges hallgatóként tandíjat sem kell fizetnek a passzív félév alatt.

Az időszak alatt azonban számos kedvezménytől is elesnek a hallgatók: sem ösztöndíjat, sem diákhitelt nem igényelhettek, sőt, érvényes diákigazolványotok sem lesz. A diákmunka miatt azonban nem kell aggódnotok, azt ugyanis passzív hallgatói jogviszonnyal is végezhettek.

Hol kell jelezni a passziváltatást?

Arról, hogy passzív vagy aktív hallgatói jogviszonyban lesztek az adott félévben, a szemeszter elején kell dönteni a Neptunban. Nincs költsége annak, ha a passzív státuszt választjátok, a határidőkre viszont érdemes odafigyelnetek, ugyanis a beiratkozási időszak befejeztével díjat számolhatnak fel az utólagos passziváltatásért.

Hány félévben lehet passziváltatni?

Egymás után maximum két félévet passziváltathattok, az összes passzivált félévetek száma pedig nem haladhatja meg a képzési idő felét. Bizonyos egyetemeken ugyanakkor dékáni engedéllyel van lehetőségetek egymás után kettőnél több passziváltatására is. Ezt az engedélyt jellemzően akkor kaphatják a hallgatók, ha váratlan, önhibán kívüli okból, például valamilyen baleset vagy betegség miatt kérvényt nyújtanak be.

Lehet-e passziváltatni a legelső félévben?

Az általános szabály szerint nem, ugyanis egy teljesített félévvel a birtokotokban van először arra lehetőség, hogy passziváltassatok. Az egyetemek ugyanakkor hozhatnak eltérő szabályokat, így érdemes az adott intézménynél érdeklődni.

A Debreceni Egyetem szabályzatában például az olvasható, hogy a felvételi után, a félév elején mindenki köteles beiratkozni az illetékes karra:

"Aki nem iratkozik be, elveszti jogosultságát a képzésben. A beiratkozást követően, mint az egyetem hallgatója kérheti a szabályoknak megfelelően hallgatói jogviszonya szüneteltetését (passzív félévet).”

Budapesti Corvinus Egyetem szabályzata pedig a következőt írja:

„Az első szüneteltetésre csak az első félév sikeres teljesítése után kerülhet sor, kivéve az 5/A. bekezdésben meghatározott esetet, mely így hangzik: az alapképzésre beiratkozott hallgató a tanulmányai megkezdése előtt kérheti tanulmányainak maximum 2 félévvel történő halasztását.”