A legtöbb egyetemi szakon van lehetőségetek arra, hogy állami ösztöndíjjal tanuljatok. Összeszedtük, mit kell tudnotok erről a képzési formáról, ki finanszírozza a tanulmányotokat, és mit kell vállalnotok cserébe.
Mit jelent pontosan az állami ösztöndíjas képzési forma?
Tulajdonképpen annyit, hogy az egyetemi képzés költségeit helyettetek a magyar állam vállalja át. Mindez természetesen feltétlekhez kötött és különböző kötelességeket is von maga után. Az állami ösztöndíjas hallgatói jogviszony a beiratkozáskor jön létre, amikor nyilatkozatban vállaljátok az ösztöndíj feltételeit.
Milyen kötelezettségeket vállaltok állami ösztöndíjas hallgatóként?
Két fontos kötelezettséget mindenképp ismernetek kell: az első, hogy állami ösztöndíjasként az oklevélszerzésetek időtartama nem haladhatja meg a képzési idő másfélszeresét. Ezt a gyakorlatban úgy kell elképzelni, hogy a 6 féléves képzésetek elvégzése nem tarthat tovább 9 félévnél.
Az oklevélszerzési kötelezettség mellett a hazai munkavállalási-kötelezettséggel is számolnotok kell. Ez azt jelenti, hogy az okleveletek megszerzésétől számított 20 éven belül kötelesek vagytok a képzésetek időtartamával megegyező ideig Magyarországon munkát vállalni.
A hallgatói szerződés részleteiről itt olvashattok el mindent.
Mi történik, ha nem teljesítitek a szerződés pontjait?
Amennyiben az oklevélszerzési kötelezettségeteket sértitek meg, úgy szankcióént kötelesek lesztek a tanulmányotok idejével megegyező időtartamban hazai munkaviszonyt fenntartani a képzésetek megszűnésének napjától számítva a magyar állami ösztöndíjjal folytatott tanulmányi idővel megegyező időtartamot követő két éven belül.
Ha nem tesztek eleget hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettségeteknek, akkor a 20 év leteltét követően kötelesek lesztek visszafizetni az igénybe vett magyar állami ösztöndíjnak – évente a Központi Statisztikai Hivatal által megállapított éves átlagos fogyasztóiár-növekedés mértékével növelt – összegét.
Mentesülhettek-e a kötelezettségektől?
Néhány meghatározott esetben a jogszabály eltekint a fent említett kötelezettségek betartásától. Ezen esetek közé tartozik többek között a szülés, a tartós betegség, a baleset vagy más, önhibán kívüli váratlan ok. A kötelezettségek alóli mentesülésről részletesebben az Oktatási Hivatal weboldalán olvashattok.
Mire vagytok jogosultak szemben az önköltséges képzésen tanulókkal?
Ha állami ösztöndíjas képzésen tanultok, akkor kaphattok olyan ösztöndíjakat, amikre az önköltséges képzésen tanulók nem minden esetben jogosultak. Például a tanulmányi ösztöndíjra - ezt minden évben az elmúlt évben nyújtott teljesítményetek alapján kapjátok meg. Természetesen ennek összege egyetemenként, sőt szakonként is eltérő lehet. Állami ösztöndíjas hallgatóként kollégiumi helyre is nagyobb eséllyel pályázhattok, sok egyetemen ugyanis az államis hallgatók teszik ki a kolis kapacitás nagy részét. Sőt a kollégiumi díjak is kedvezőbbek lehetnek, ha ösztöndíjasként jelentkeztek.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |