Még idén ősszel megtarthatják a helyi népszavazást a Fudan Egyetemről Felsőoktatás
Eduline

Még idén ősszel megtarthatják a helyi népszavazást a Fudan Egyetemről

Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere szerint, ha kedden a parlament megszavazza a vagyonjuttatást a kínai egyetemnek, akkor gyakorlatilag megvalósul a projekt, függetlenül a budapestiek akaratától.

Cikkünk frissült

A kerület polgármestere a Fudan Egyetemről tartott budapesti konzultáció utolsó napján azt mondta az RTL Híradónak, hogy amint véget ér a veszélyhelyzet, azonnal beadnak egy kerületi és egy budapesti népszavazási kezdeményezést is.

A polgármester szerint a vasárnap lezáruló fővárosi konzultáción közel 30 ezren vettek részt, az eredményeket hétfőn közlik. Szerinte, ha kedden a parlament megszavazza a vagyonjuttatást a Fudannak, akkor gyakorlatilag megvalósul a projekt, függetlenül a budapestiek akaratától.

A konzultáció eredményeiről

Cikkünk megjelenése óta Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere és Baranyi Krisztina ismertették a konzultáció eredményeit, amely szerint a budapestiek masszív többsége elutasítja a kormány szándékát: nem szeretnék, ha fővárosban épülne meg a Fudan Egyetem - számolt be róla a hvg.hu.

A kérdésekre a válaszok a következőképp alakultak:

  • Egyetért-e azzal, hogy a Diákváros ne az eredeti tervek szerint és helyszínen épüljön meg? – 94,38% nem
  • Egyetért-e a kínai Fudan egyetem budapesti központjának létrehozásával? – 96,92% nem
  • Egyetért-e azzal, hogy a magyar állam hitelt vegyen fel vagy költségvetési forrást biztosítson a kínai Fudan egyetem budapesti központjának megépítésére? – 99,18% nem
  • Egyetért-e azzal, hogy Magyarországon olyan egyetem működjön közpénzből, amely nem nyújt ingyen képzést magyar diákoknak? – 98,74% nem

Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere a sajtótájékoztatón elmondta, hogy szerinte a konzultáció alapján egyértelműen kijelenthető, hogy „Budapest nem kér a beruházásból”. A főpolgármester szerint mindent megtesznek azért, hogy megakadályozzák a Fudan Budapestre jöttét és hogy a Diákváros az eredeti koncepció szerint valósuljon meg. Mint mondta, a veszélyhelyzet után országos népszavazási kérelmet fognak benyújtani, ugyanis szerinte „az egész országot érinti a beruházás”.

A konfliktus oka

A Fudan Egyetem és a Diákváros építése körül már hónapok óta óriási viták zajlanak. Idén januárban írtunk róla először, hogy a főváros déli városkapujában, a Nagyvásártelep közelében kaphat helyet a kínai egyetem budapesti campusa. A kiszemelt ingatlan azonban a korábban olimpiai falunak, majd később „Budapest Diákváros – Déli Városkapu” néven emlegetett kormányzati fejlesztés megvalósítására kijelölt dél-pesti területen található. A kormány azonban már akkor is azt mondta, a két projekt nem zárja ki egymást.

Innentől elindult a "háború" a kormány és Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere között. Sőt akkora közéleti vitát váltott ki a kínai egyetem ügye, hogy június elején több ezren tüntettek a Fudan ellen. Arról, hogy pontosan mit kell tudni a Fudan Egyetemről, illetve kik és mit tanulhatnak majd az intézményben, itt írtunk korábban. A kínai egyetemmel kapcsolatos folyamatosan frissülő cikkeinket pedig itt találjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.