Mit jelent a Corvinus-modell a gyakorlatban? Felsőoktatás
Eduline

Mit jelent a Corvinus-modell a gyakorlatban?

Augusztus 1-jétől több egyetem is modellváltáson esett át. De mit is jelent ez a gyakorlatban? Mutatjuk.

Februárban, nem hivatalos forrás alapján megírtuk, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem átalakítása után – amely 2019. július 1-jétől került államiból alapítványi fenntartásba – újabb négy egyetem is hasonló fenntartócserén eshet át. Az akkori információk a budapesti Állatorvostudományi Egyetem, a Testneveléstudományi Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, és a győri Széchenyi István Egyetem átalakításáról szóltak. Azóta jelentősen megváltozott a lista, és megszülettek a végelegs döntések.

Ahogyan arról korábban már beszámoltunk, az elmúlt időszakban hét magyarországi egyetem került alapítványi fenntartóhoz. Ez azt is eredményezte, hogy most már 14-14, vagyis egyenlő arányban vannak az állami és a nem állami egyetemek.

De ez mégis milyen változásokat jelent a hallgatóknak?

Bár 2020. augusztus 1-jétől új rendszerben működnek az egyetemek, a hallgatók számára a jövőben is biztosítják majd az állami ösztöndíjas képzés lehetőségét. Fontos azonban, hogy az alapítványi fenntartású egyetemeken tanulókra nem ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az államilag támogatott képzésben résztvevőkre. A Budapesti Corvinus Egyetemen például a tandíjmentes képzésekre Corvinus-ösztöndíjjal lehet bekerülni, amelyről itt olvashattok részletesebben.

Hogyan érinti a változás az oktatókat?

Az oktatók közalkalmazotti státuszból munkaviszonyba kerülnek át, és teljesítményalapú, megemelt bérezésben részesülnek. Ugyanakkkor a jogszabályok egyéves átmenetet biztosítanak, amikor még kötelezően érvényben maradnak a közalkalmazotti foglalkoztatás egyes feltételei, ezen kívül öt évig garantálják a közalkalmazotti jogállás alapján járó jubileumi jutalmakat is.

Van, ahol nem megy egyszerűen az átállás

Augusztus 1-jétől a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) is alapítványi fenntartásba került, a kuratóriumi elnök Vidnyánszky Attila lett.

Augusztus elején az SZFE hallgatói önkormányzata bejelentette, hogy nem támogatják a nemrég bejelentett fenntartó kuratórium vezetését, a tüntetések pedig azóta is tartanak. A Színművészetis hallgatók hétfőn este blokád alá vették az egyetemet és nem engedik be az új vezetőséget. A hallgatók sátrakkal és hálózsákkal indították az állóháború második napját, majd szerda délután sajtótájékoztatót tartottak, ahol bejelentették: őrséget állítanak, amit két óránként cserélnek.

"Az átalakítás nem járhat az egyetemi függetlenség megszüntetésével"

Az ELTE BTK Művészetelméleti és Médiakutatási Intézete is kiáll a tiltakozó diákok mellett. Parti Nagy Lajos kezdeményezésére pedig több mint 160 író csatlakozott a tüntetéshez, illetve Alföldi Róbert nyílt levelet írt az egyik kurátornak, a színházi előadások végén pedig a közönség állva tapsolt a diákoknak.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Matekérettségi 2025: ezeket fogalmakat, összefüggéseket és tételeket kérhetik középszinten

Hatványozás azonosságai, függvények jellemzése és grafikus manipulációk – csak néhány olyan összefüggés, fogalom és feladat, amit minden diáknak tudnia kell, aki idén májusban matekból érettségizik. Összegyűjtöttük, mi mindent kell(ene) átvenni szűk egy hét alatt azoknak, akik középszinten vizsgáznak matekból.