Tapssal kellett köszönteni a kínai miniszterelnököt az ELTE-n Felsőoktatás
Eduline

Tapssal kellett köszönteni a kínai miniszterelnököt az ELTE-n

A kínai-magyar barátság folytatódásáról, a magyarról, mint ragyogó kultúrájú, bátor és szorgalmas nemzetről beszélt a kétnapos hivatalos látogatásra Budapestre érkezett kínai miniszterelnök pénteken az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Gólyavárában, ahol kínaiul tanuló magyar diákok köszöntötték egy kulturális gálaműsor keretében.

Ven Csia-pao (Wen Jiabao) hangsúlyozta, hogy személyében 24 év után először látogat kínai kormányfő Magyarországra, és elmondta, azért találkozik már látogatása elején fiatalokkal, mert a kínai-magyar barátság jövőbeni fejlődése elsősorban "rájuk támaszkodhat".
   
Az ELTE Konfuciusz Intézete, a Budapest 15. kerületében működő Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és a tradicionális kínai harcművészeteket oktató Csan Vu Szövetség közös kulturális rendezvénye elején a szervezők megkérték a mintegy 150 fős, többségében diákokból álló közönséget, hogy felállva, tapssal fogadja a kínai kormányfőt. A terembe lépő Ven Csia-pao felemelt kézzel üdvözölte a hallgatóságot.
   
A diákok ének- és hangszeres számokat adtak elő, a Csan Vu Szövetség tagjai kungfu és tajcsi gyakorlatokat mutattak be a vendégeknek. Petőfi Sándor Szabadság, szerelem! című versének egy részlete is elhangzott magyarul és kínaiul.
   

Mezei Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora köszöntőjében elmondta, hogy az ország egyetlen kínai tanszéke az ELTE-n működik. Reményét fejezte ki, hogy a jövőben még több magyar diák tanulhat majd Kínában és több kínai diák érkezik Magyarországra.
   
A kínai miniszterelnök a műsor végén a magyar-kínai barátság folytatódását a Duna és a Jangce folyó áramlásához hasonlította. Megemlítette, hogy Kínában is kedvelik Liszt Ferenc zenéjét és Petőfi Sándor verseit.
   
Kifejtette, bízik a két nép közötti barátság és együttműködés elmélyülésében, és hozzátette, reményei szerint Kína és Magyarország nemcsak a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat erősíti meg, hanem a tudományos és oktatási szférában is fokozza együttműködését.
   
Ven Csia-pao a program befejeztével diákok kínai nyelven feltett kérdéseire válaszolt. Elmondta, hogy Kína - amely egyszerre fiatal és idős ország - az utóbbi időszakban a reformoknak köszönhetően ért el jelentős eredményeket, "csak folyamatos reform és innováció útján lehet fejleszteni egy országot". Hozzátette, a fejlődés csak a nyitáson keresztül lehetséges, az országoknak kölcsönösen tanulniuk kell egymástól.
   
MTI
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.