Akad olyan felsőoktatási intézmény, amely a duplájára tervezi emelni nem európai hallgatói létszámát. Ezeket a diákokat azért kell más földrészről "importálni", mert a brit kormány korlátozza az uniós hallgatói létszámot. Az ok: EU-diák kedvezményesen tanulhat, nem fizet teljes "önköltségi" árat. Márciusban még az elitegyetemek rektorai is tiltakoztak a tandíjemelés ellen - összefoglalónkat itt olvashatod el.
Az Oxford campusa. Európán kívüli diákokkal töltenék fel az évfolyamokat
Az Európán kívüliek számára a legdrágább tandíj az idén 26 ezer 250 font volt (7,8 millió forint), ezt az Imperial College számította fel nekik, de csak egyes szakokon. A brit egyetemek már korábban is elkezdtek "nyitni" az Európán kívüli hallgatók felé bevételük növelése végett. Tavaly 37 ezer nem európai diákot vettek fel, 12,4 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
A The Daily Telegraph című lap összesítése szerint míg a kilencvenes években a külföldi hallgatók az egyetemek bevételének csupán az 5 százalékát adták, 2009-re 10 százalékra emelkedett az arány.
Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.