Megszüntetné a Budapesti Corvinus Egyetemet (BCE) a kormány, a gazdaságtudományi felsőoktatási intézmények rangsorának élén álló egyetem karait az ELTE, a Szent István Egyetem és a BME venné át az origo.hu információi szerint. Az eduline úgy tudja, az egyetem hallgatóihoz korábban is eljutottak már hasonló hírek, a BCE rektorával azonban eddig nem egyeztetett a Nemzeti Erőforrás Minisztérium.
Az oktatási államtitkárság az MTI-nek nem kommentálta az egyetemek - köztük a Corvinus - megszüntetésének hírét, később azonban az eduline-nak is eljuttatott közleményben azt írták, az intézmények bezárásáról szóló sajtóhírek alaptalanok. Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, felsőoktatási tervezetek tömegével találkozik, és "inkább az ötletbörze kategóriájába" tartozónak véli a napvilágot látott elképzeléseket.
Mészáros Tamás, a Corvinus rektora délutáni közleményében az áll, semmilyen hivatalos tájékoztatást nem kaptak a Nemzeti Erőforrás Minisztériumtól és Hoffmann Rózsa oktatási államtitkártól, ezért egyelőre azt feltételezik, hogy az új felsőoktatási törvény készítése közben felmerülő sok-sok ötlet egyikéről van szó. Néhány órája a hallgatók a Facebookon is létrehozták a „Maradjon meg a Budapesti Corvinus Egyetem” és a „Ne zárják be a Közgázt!” elnevezésű csoportot, mindkettőhöz több mint hatszázan csatlakoztak.
Évről évre a rangsorok élén a Corvinus
A Budapesti Corvinus Egyetem évről évre a legjobb magyarországi felsőoktatási intézmények Felvi-rangsorának élén szerepel. Az összesített rangsorban a negyedik, a gazdasági képzési terület rangsorában pedig 2009-ben, 2010-ben és 2011-ben is az első helyen szerepelt az oktatói és a hallgatói kiválóság alapján – megelőzve a Debreceni Egyetem Gazdálkodástudományi és Vidékfejlesztési Karát, valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karát.
A Budapesti Corvinus Egyetem rektorának közleménye |
Huszonkilenc helyett tizenhat egyetem maradna meg
A jelenlegi 29 állami egyetem és főiskola helyett csak tizenhatot működtetne tovább a kormány az átdolgozott felsőoktatási koncepcióhoz készült, az origo.hu birtokába került dokumentum szerint. Az egyetemi-főiskolai struktúra átalakítása a Széll Kálmán-terv miatt szükséges: a reformcsomag három év alatt összesen 88 milliárd forintot vonna ki a felsőoktatásból, ami az állami fenntartású intézmények számának csökkenését eredményezi.
Az origo.hu úgy tudja, az oktatási államtitkár a múlt héten már egyeztetésre hívta annak a tizenkét egyetemnek a rektorát, amelyek a koncepció szerint megmaradnának. Részt vett a találkozón a Nyugat-Magyarországi Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi, a Debreceni, a Miskolci és a Szegedi Tudományegyetem, a Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az ELTE, a SOTE, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a gödöllői Szent István Egyetem vezetője. Nem szerepelt a meghívottak listáján - vagyis a jelenlegi elképzelés szerint nem tartja meg önállóságát - a közgazdászképzésben legtekintélyesebbnek számító Budapesti Corvinus Egyetem.
Az egyeztetésen részt vevő intézményvezetők szerint az oktatási államtitkár nem fűzött magyarázatot az ésszerűsítési elképzelésekhez. Szerintük Hoffmann Rózsa többször jelezte, hogy nem végleges terveit, csak "formálódó elképzeléseit", illetve "az átalakítás egy lehetséges verzióját" ismertette. A tíz mostani állami főiskolából négy maradhatna a tervek szerint: a tanár- és tanítóképzés centrumává váló egri és a nyíregyházi, valamint a Budapesti Gazdasági Főiskola és egy egyelőre meg nem határozott központú kelet-magyarországi intézmény. A megmaradó intézmények listáján nem szereplő egyetemek, illetve főiskolák karainak egy része beolvadna a megmaradók valamelyikébe. A Corvinus karait például az ELTE, a Szent István Egyetem és a Műegyetem venné át a terv szerint.
Azokat az intézményeket, amelyek az integrált struktúrába nem férnek bele, az állam nem finanszírozza tovább a terv szerint. Beolvadhatnak valamelyik megmaradó intézménybe, vagy magánegyetemként működhetnek tovább.
eduline