Hogyan puskáznak az egyetemisták? A legnépszerűbb high-tech módszerek Felsőoktatás
Eduline

Hogyan puskáznak az egyetemisták? A legnépszerűbb high-tech módszerek

Az sms volt az első technológiai vívmány, amelyet a diákok puskázásra is használtak a vizsgákon. Mára ugyanúgy eljárt az idő sms-es csalás, mint a hagyományos puskák felett: a trükkös tanulók már iPoddal, palmtoppal és digitális kamerákkal játsszák ki a tanárokat.

Egyes felmérések szerint az egyetemi hallgatók 50 százaléka csalt már vizsgán – írja a Tech Noise blog. Ez az arány a jövőben növekedhet, hiszen a technológia fejlődésével a lebukás esélye egyre csökken. Nemcsak apró méretük jelenti a high-tech puskák vonzerejét: hatalmas memóriájuknak köszönhetően egy-egy tantárgy egész anyaga elfér a vizsgázó zsebében.

A high-tech puskák őse az sms, valaha minden addigi - papírfecnis, leskelődős és tankönyves  - módszernél népszerűbbé vált, mára azonban kétségtelenül elavult: az üzenet megírása túl sok időt vesz igénybe, és nehéz úgy csinálni, hogy a tanár ne vegye észre.  

Ez a nehézség nem áll fenn a mobilba épített digitális kamerák esetében. Ma már szinte az összes telefonnal lehet videót vagy képet rögzíteni, és elküldeni a felvételt. A puskázásnak ezt a módját egyre több iskola úgy akadályozza meg, hogy egyszerűen nem engedik, hogy a tanulók elővegyék a vizsgán a mobiljukat.

Dél-Koreában detektorral ellenőrzik a felvételiző diákokat, hogy ne vihessék be magukkal telefonjukat a tesztírásra. Japánban is hasonló szabályozást helyeztek kilátásba, miután valaki a márciusi felvételik több kérdését nyilvánosságra hozta mobilja segítségével – még a vizsga vége előtt. A csalás miatt kirobbant botrányról itt olvashatsz bővebben.



Szintén népszerű módszer MP3 lejátszón visszahallgatni a vizsgát megelőzően rögzített hangfelvételeket. Ugyanilyen módon használhatók az iPodok is, de a soundbug nevű szerkezettel a hangzó anyagot több vizsgázó is hallgathatja egyszerre: az eszköz, amelyet csak rögzíteni kell a padon, az asztallap rezonanciája segítségével többekhez is eljuttatja a hangot. Persze ez a trükk csak a hátsó padsorokban működik.

A programozható számológépek szövegek, képletek és képek tárolására is alkalmasak, a palmtopok szintén a segédeszközök élvonalába tartoznak – pláne akkor, ha van wifi az iskolában.



A vezeték nélküli fülhallgatók újabb verziói is olyan aprók, hogy szinte lehetetlen, hogy a tanárok kiszúrják őket. Ha a diák még egy apró mikrofont is elrejt a ruhája alatt, a vizsgán bármikor feltűnés nélkül telefonálhat.

A Central University of California vizsgáin tiltják a rágózást és az evést, hogy a szájmozgásból ki lehessen szűrni, ha valaki egy telefonba vagy mikrofonba mondja a kérdéseket. A legszigorúbb tesztközpontot működtető egyetem vizsgaszabályzatáról itt olvashatsz bővebben.


A láthatatlan tintával író tollat is mintha direkt vizsgacsalásra találták volna fel. A toll ugyanis nem hagy szabad szemmel látható nyomot a papíron: a feliratot csak a toll végébe szerelt UV lámpa fényénél lehet elolvasni. A trükkös írószerszám ráadásul kevesebb mint két dollárba kerül.

eduline
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.