2010. november. 22. 11:30 Eduline Utolsó frissítés: 2010. november. 22. 11:40 Felsőoktatás

Már 48 ezren tiltakoznak a Facebookon az új felsőoktatási törvény ellen

Már több mint negyvennyolcezer támogatója van a „Tiltakozunk a felsőoktatási törvény egyoldalú módosítása ellen” nevű Facebook-csoportnak. A törvénykoncepció bemutatása után pár nappal egy másik csoportot is létrehoztak a közösségi oldalon – a „Támogatjuk a kormány által kijelölt irányt a felsőoktatásban” nevű kezdeményezéshez eddig hatvanan csatlakoztak.

Kevesebb mint egy hónap alatt harmincegyezerrel nőtt az új felsőoktatási törvény egyes elemei ellen tiltakozók száma a Facebookon: október 25-én tizenhétezer támogatója volt a csoportnak, mára 48 727-ra nőtt a számuk. Az oldalon huszonkét témában indítottak fórumot a szerkesztők – így például a Pécsi Tudományegyetem online egyeztetéséről, a vizsgalehetőségek csökkentéséről és a hallgatói érdekképviseletek szerepéről is olvashatnak és írhatnak a csoport tagjai.

És akik támogatják a felsőoktatás átalakítását

Időközben létrejött az ellencsoport is: egyelőre hatvanan csatlakoztak az új felsőoktatási törvény tervezetének legfőbb irányait támogató Facebook-csoporthoz, amely a vitairat bemutatása után egy héttel, november 11-én hoztak létre a közösségi oldalon. „Több ezer egyetemista tiltakozik a felsőoktatás tervezett átalakítása ellen. Itt az ideje, hogy az ellentábor is hangot adjon véleményének. Nem mondjuk, hogy a „nem hivatalos tervek” minden pontja életképes, de a tervezetből kiolvasható irányzék mégis helyes. A felsőoktatás jelenlegi színvonala és formája ugyanis tűrhetetlen” – áll az oldalon.

Létrejött az "ellencsoport" is: akiknek tetszik az új felsőoktatási törvény

A csoport tagjai támogatják a két emelt szintű érettségi kötelezővé tételét, az egyetemi és főiskolai vizsgalehetőségek számának csökkentését, valamint a felsőoktatási intézmények finanszírozásának átalakítását is. „A fejkvótás rendszer eltörlésével végre nem az volna az egyetemek érdeke, hogy minél több hallgatót vegyenek fel és tartsanak bent az adott szakon. Így nyilván kevesebb lenne a diplomát szerző hallgató, de kevesebb nem odavaló emberre költene fölöslegesen az állam az adófizetők pénzéből, valamint a színvonal visszaállásával a diplomák elértéktelenedési folyamata is visszafordulhatna” – írják.

Az egyeztetés „technikai okok miatt” egyelőre szünetel

Nemzeti Erőforrás Minisztérium honlapjára viszont hiába kattintanak azok, akik a legilletékesebbeknek szeretnék elmondani véleményüket az új felsőoktatási törvény tervezetéről – a honlap fóruma ugyanis június óta „technikai okok miatt” szünetel, bár a korábbi kérdések és válaszok felett szereplő szövegben azt ígérik a tárca honlapjának szerkesztői, hogy "hamarosan" újraindítják. Addig a [email protected] várják a kritikákat és javaslatokat. 

Szabó Fruzsina
eduline

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.