Nem tetszik a kötelező emelt szintű érettségi az egyetemi tanároknak Felsőoktatás
Eduline

Nem tetszik a kötelező emelt szintű érettségi az egyetemi tanároknak

Támogatja az új felsőoktatási törvény koncepciójában megfogalmazott törekvéseket a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) - jelentette ki Kis Papp László, a szervezet elnöke csütörtökön Budapesten.

"Az új felsőoktatási törvény koncepciója alapvetően meghatározná a felsőoktatás minőségi javításának terveit és egyértelműen állást foglal egy hatékonyabb felsőoktatás megteremtése érdekében". Ezeket a törekvéseket az FDSZ támogatja - mondta Kis Papp László, ugyanakkor hozzátette: véleményük szerint ne kerettörvény, hanem egy olyan törvény készüljön, amely a felsőoktatásra vonatkozó jogokat és kötelezettségeket összefoglalja.
   

Hatodik alkalommal jelent meg a HVG Diploma különszáma, benne a Felvi rangsoraival: a topegyetemek listájának élén az Eötvös Loránd Tudományegyetem áll, a legjobb főiskolai és egyetemi karok közül pedig idén is a bölcsészettudományi és orvosi centrumok taroltak. A legjobb magyarországi egyetemek és főiskolák listáját itt nézheted meg.

Az FDSZ a felsőoktatási törvény koncepcióját megvitató rendkívüli küldöttgyűlés tartott csütörtökön. A gyűlés szünetében tartott sajtótájékoztatón Kis Papp László közölte: támogatják azt az elképzelést, hogy két tantárgyból emelt szintű érettségi vizsgát tegyenek a felsőoktatásba jelentkezők. Ugyanakkor a felsőoktatási intézmények különböző szakterületei kapjanak majd lehetőséget arra, hogy az emelt szintű érettségi tantárgyait maguk határozzák meg - fűzte hozzá.
   
Kis Papp László közölte, aggályosnak tartják a finanszírozás kérdését. Az a 70 százalékos bázisfinanszírozás, amit előír a koncepció, "üres halmazként jelenik meg", nem látni, hogy azt mivel töltik be. Ezért javasolják, hogy a kormány készítsen hatástanulmányokat.
   
Kiemelte: a felsőoktatási érdekképviselet alapvető érdeke, hogy a vidéki felsőoktatási intézmények fennmaradjanak, megerősödjenek. A vidéki intézményeknek értelmiség megtartó erejük van, rendkívül nagy szükség van rájuk.   
   
Kis Papp László elmondta, fontosnak tartják, és kérik, hogy az egyetemek és főiskolák szenátusaiba szavazati joggal részt vehessenek a felsőoktatási reprezentatív szakszervezetek képviselői és a közalkalmazotti tanács választott tagja. Szólt arról is, az FDSZ ellenzi a pedagógus kamara létrehozását, mert azt felesleges közbenső szervezetnek tartanák.
   
Elek Elemérné, a szervezet alelnöke azt közölte: támogatják az osztatlan kétszakos pedagógusképzés bevezetését, ugyanakkor aggodalmukat fejezik ki a bemeneti feltételek és a tanárokat érintő méltatlan állapotok miatt.

 MTI

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.