„Az európai uniós pénzeket pazarlóan, saját céljaira költő kormány a felnőttképzési, nyelvi képzési szakma javaslatait és tapasztalatait évek óta semmibe veszi” - írja csütörtöki közleményében a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete, hozzátéve: egyértelmű, hogy a kormány a piaci alapon működő felnőttképzés visszaszorításán dolgozik.
A szakmai szervezet azt írja, augusztus 30-án Szolnokon tartották a hagyományos szakképzési és felnőttképzési tanévnyitót, ott azonban az előző évekkel ellentétben a rendezvény nevéből eltűnt a felnőttképzés, a meghívottak listáján nem szerepeltek a szakmai szervezetek, szakértők, oktatási intézmények, nyelviskolák.
Hozzáteszik: kimaradt minden szakmai tartalom, információátadás a felnőttképzéssel és a várható változásokkal, programokkal kapcsolatban, ez pedig „a felnőttképzési szakma szereplői számára árulkodó jel”.
„Megerősíti azt a számunkra egyértelműen érezhető törekvést, ami a magánkézben lévő, piaci alapon működő vállalkozások visszaszorítását célozza a központosított állami oktatás javára. Az európai uniós pénzeket pazarlóan, saját céljaira költő kormány a felnőttképzési, nyelvi képzési szakma javaslatait és tapasztalatait évek óta semmibe veszi, kapacitásukat ki nem használja, számokkal is kifejezhető hatékonyságukat el nem ismeri” - írják.
A Nyelviskolák Szakmai Egyesülete szerint az, „hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium az Országos Szakképzési és Felnőttképzési Tanévnyitót egy állófogadással feldobott unalmas iskolai évnyitóvá fokozta le, jól mutatja a minisztérium szakmapolitikai hozzáállását az Európa Tanács által kulcskompetenciaként meghatározott, és az Európai Unió által is kiemelten támogatott egész életen át tartó tanulással, a felnőttképzéssel, ezen belül a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete számára szerepéből fakadóan kiemelten fontos nyelvtanulással szemben”.
Nyelvtanfolyam teljesen ingyen: tömegek járhattak volna, de lecsípték a pénz kétharmadát
A magyar felnőtt lakosság kétharmada nem beszél egyetlen idegen nyelvet sem. A helyzet javítására 15 milliárd forintot biztosított az Európai Unió, ám a programra már csak az összeg harmada áll rendelkezésre. A többit multicégek kapnák tanműhelyek kialakítására, amiből nyelvtudás nem lesz - írja a hvg.hu.