Miért van ma ez a parókás férfi a Google-kereső főoldalán? Felnőttképzés
Eduline

Miért van ma ez a parókás férfi a Google-kereső főoldalán?

Háromszáznegyven éve határozták meg a fénysebességet - a tudományos évforduló előtt tiszteleg a Google.

Ma is különleges a Google-kereső főoldala, amelyet a fénysebesség meghatározásának 340. évfordulója ihletett, a logón a parókás férfi Ole Rømer dán fizikus, aki 1676-ban végezte az egyik legkorábbi értékelhető mérést.

Érdemes rákattintani a Google-logóra, a fénysebesség kifejezésre adott találatokat böngészhetitek.

Egy kis emlékeztető fizikaóráról: a Wikipedia összefoglalója szerint a vákuumbeli fénysebesség az egyik alapvető fizikai állandó, az elektromágneses hullámok terjedési sebessége. Pontos értéke 299 792 458 m/s minden vonatkoztatási rendszerben.

A fénysebesség mérését többen megkísérelték, az egyik első Galilei volt, aki két távoli hegycsúcson egy-egy lámpást helyezett el. A kísérletben először Galilei nyitotta ki lámpásának ablakát, és mikor a segítője a másik hegycsúcson megpillantotta a fényt, ő is kinyitotta a sajátját. Galilei a kísérletet különböző távolságokkal megismételte, de nem kapott eltérést, így rájött, hogy a mért idő jelentős részét az emberi reakcióidő teszi ki.

Ole Rømer dán fizikus 1676-ban a Jupiter egyik holdját, az Iót figyelte meg távcsővel, és eltéréseket vett észre az Io keringési periódusában. Rømer az eltérésekből 227 000 kilométer per másodperc értéket kapott.

„Itt nincs gazdagság, de mi boldogok vagyunk” Közoktatás Székács Linda

„Itt nincs gazdagság, de mi boldogok vagyunk”

Dél-Amerikába Magyarországról körülbelül 12-15 óra utazással lehet eljutni. Van, aki egy ilyen útra sosem vállalkozik, míg mások már tizenévesen nekivágnak a világnak. Ágó jelenleg Paraguayban, Anna tíz évvel ezelőtt Brazíliában töltött egy teljes tanévet cserediákként. Az élményeikről az Eduline-nak meséltek.