Így kerülhettek közel Hollywoodhoz: izgalmas hiányszakmák, amelyekkel hamar munkát kaphattok Felnőttképzés
Eduline

Így kerülhettek közel Hollywoodhoz: izgalmas hiányszakmák, amelyekkel hamar munkát kaphattok

A filmszakmában is hiány van szakemberből – mondják már évek óta, de hogy melyek ezek a hiányszakmák, most megtudhatjátok. Ha nyitottak vagytok az újra, van türelmetek és kreativitásotok, akkor ezek a képzések nektek szólnak.

  Mi is az a Lumiere Filmiskola?  

A Lumiere Filmiskolát azért hoztuk létre, hogy lehetőséget adjunk a film iránt érdeklődő fiatalok számára, akik a világ élvonalába tartozó magyar filmiparba szeretnének integrálódni”- mondja Salamon András filmrendező, aki szerint a filmes munkaerőpiac legfontosabb tulajdonsága, hogy univerzális, hogy nemzetközi, hogy világszerte egyformán használt normákkal  működik.  

A filmezés kultúrája, a filmezés mint életforma világszerte egyre népszerűbb, trendibb, vonzóbb. „A Lumiere Filmiskola koncepciójának lényege, hogy az iskola diákjai már a tanulóévek alatt is részévé váljanak ennek a sikerágazatnak” – tette hozzá.  

Az október elején induló iskola tehát komoly hiánypótlás a magyar filmiparban, olyan szakokkal, mint például a forgatókönyvírás alapjai, focus puller, rendezőasszisztens vagy a hangasszisztens.

Miket tanulhattok pontosan? 

Jelenleg tíz képzés közül válogathattok: van vágás alapjai, forgatókönyvírás alapjai, vágóasszisztens, focus puller-kamera asszisztens, rendezőasszisztens, produkciós asszisztens, scripter, hangasszisztens, drón operatőr, kameramozgató képzés is.

Megannyi szakma, amelyről nem sokat tudunk, pedig mióta a hollywoodi filmipar felfedezte magának Magyarországot, egyre inkább szükség van az utánpótlásukra. A példa kedvéért a vágás szerepe elképesztően felértékelődött az elmúlt években.  

A filmiparban ma világszerte épp olyan fontosságot tulajdonítanak a vágói munkának, mint amikor az író, az operatőr, a rendező, vagy a zeneszerző munkájáról van szó. Ők azok, akik a vizuális történetmesélés folyamatában ott állnak a rendező mellett, és képviselik a film érdekeit” – meséli Incze Ágnes vágó-rendező-forgatókönyvíró, aki elmondta, hogy az iskola alapvetően filmes szakmák oktatására vállalkozik, de ősszel két, úgynevezett alkotói terület, a vágás mellett az írás képzése is elindul.

Kik jelentkezhetnek? 

A képzéseknek nincs korhatáros megkötése, bárki jelentkezhet, akinek van érettségije és nyitott az újra. A különböző képzéseken különböző képességeket várnak, így például egy hangasszisztensnek jelentkező diák legyen jó csapatjátékos, tudjon hosszan egy dologra fókuszálni és legyenek alapszintű technikai ismeretei a filmforgatáson- és a hangstúdióban használt hangfelvevő eszközökről, szoftverekről. Két olyan képzés is van, a vágó és a forgatókönyvíró, ahol nem árt a szakmai ismeret, de ha nincs, az sem baj, hiszen nem kötelező az előképzettség.

Mennyi idő alatt lehet elvégezni a képzéseket? 

A képzések változó hosszúságúak, vannak, amelyeket 100 vagy 140, és van olyan is, amelyet 280 óra alatt lehet elvégezni. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy az október elején induló képzések, heti 10-12 órás sebességgel az év elejére a vizsgaidőszakhoz érnek. Természetesen a karácsony előtti is utáni pár nap itt is szünet. A hosszabb képzés májusig tart, viszont a januári vizsgaidőszak itt sem marad el.

Munka vagy egyetem mellett is elvégezhetőek? 

Igen. A végleges órarendet a felvett diákok elfoglaltságai alapján állítják össze. Az órák általában két hétköznap délutánt (körülbelül öttől nyolcig) és egy szombat délelőttöt jelentenek. Persze ez is változó lehet, hiszen van olyan képzés, ami a gyakorlati órák miatt egy egész szombatot is igénybe vehet.

Az órák elméleti és gyakorlati részre oszlanak, képzéstől függően különböző helyszíneken. A legtöbb órának azonban az iskola Benczúr utcai épülete ad otthont. Az osztályok pedig 10, maximum 15 fősek.

Hol és meddig jelentkezhettek? 

Az early bird jelentkezés már elkezdődött, ha most jelentkeztek, akkor 15 százalék kedvezményt kaphattok a képzések árából. Ez az akció augusztus 31-ig tart, ha szeptember 15-ig jelentkeztek, akkor is kaphattok öt százalék kedvezményt, de a végleges jelentkezési határidő egészen október 1-ig tart. A képzésekről és a jelentkezési határidőkről bővebben itt olvashattok.

Tanulnátok valami újat? Most akár online is megtehetitek

Ha szeretnétek valami újat tanulni és érdekel az informatika, akkor most akár online is tanulhattok tökéletes prezentációt készíteni, weboldalt készíteni vagy Photoshop alapokat. Jó helyen jártok, új cikksorozatunkban az Eduline online tanfolyamokat kínáló oldaláról választottunk nektek kurzusokat. Photoshop CS6 alapok A kurzus során megtanulhatod a Photoshop CS6 program kezelését, a képszerkesztés alapjait, valamint profi trükköket leshetsz el az oktatótól.