Lehet, hogy ti is láttátok már azt a hírt a Facebookon, hogy különös égi jelenségnek leszünk tanúi ma éjjel. Állítólag kék lesz a Hold. De csak állítólag.
Valószínűleg ti is találkoztatok azzal a hírrel, hogy ma mindenki nézzen az égre éjjel, mert lenyűgöző égi jelenség lesz látható: kék lesz a Hold. Aki már beleélte magát, ki kell ábrándítsuk: nem lesz kék.
A Kék Hold annak a jelenségnek az elnevezése, amikor egy naptári hónapon belül kétszeri is telihold van. A másodikat hívják Kék Holdnak. Ez a jelenség 2,7 évente ismétlődik, a legutóbbi 2012. augusztus 31-én volt.
Volt már arra is példa, hogy a Hold valóban kéknek tűnt. 1883-ban, amikor az indonéziai Krakatau vulkán kitört, a tudósok szerint kb. 100 megatonnányi atombomba erejének megfelelő erejű volt a kitörés. Még 600 km-re is ágyúdörgés erősségű hangot lehetett hallani. Hatalmas mennyiségű hamu érte el a Föld légkörének tetejét, és a Hold kék színűvé vált.
Ennek oka a hamu volt. A hamufelhő apró, 1 mikrométer méretű részecskékkel volt tele, amely pontosan a megfelelő méret volt a piros szín leárnyékolására, míg a részecskék a többi színt szabadon átengedték. A hamufelhőn átvilágító holdsugarak így kék, időnként zöld színben pompáztak. A kék Hold évekig gyönyörködtette az embereket a kitörés után. Sokszor a Nap is levendula színűvé vált. A hamufelhő miatt gyakran annyira élénk színű naplementék voltak, hogy sok helyen a tűzoltókat is kihívták, mert távoli tűzesetre gyanakodtak.
Még több érdekesség |
Ez sem úgy van, ahogyan az iskolában tanították Megint megdőlt valami, amit eddig igaznak hittünk Négy tudományos tény, amit biztosan nem tudtatok |
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |