Tényleg a hidegtől betegszünk meg? Itt a válasz Felnőttképzés
Eduline

Tényleg a hidegtől betegszünk meg? Itt a válasz

Beköszöntött a zord időjárás, és sokan egyből ágynak estek. De vajon mi köze van a hűvös időnek a légúti megbetegedésekhez?

Az orvostudomány azt mondja, a megfázásként ismert állapot tüneteit legtöbbször a rhinovírus okozza, nem pedig a hideg. Tehát közvetlenül a hűvös időtől nem leszünk náthásak, és a torkunk sem fáj.

Azonban a kutatók arra is rájöttek, hogy a rhinovírus hideg környezetben könnyebben szaporodik, a lecsökkent testhőmérséklet pedig kedvez a terjedésének.

 

Nemrég a Yale kutatói ennek az okát is megfejtették. A test alacsonyabb hőmérsékleten kevesebb interferon nevű fehérjét termel, így a vírus ellen nem tud kellő hatékonysággal fellépni az immunrendszer.

A test melegen tartása tehát segít elkerülni a megfázással járó tüneteket, ám ha a higiéniára figyelünk - például gyakoribb kézmosással -, akkor biztosabb eredményt érhetünk el. Ha nem kerül a szerveztünkbe rhinovírus, a nagy hidegben sem dőlünk ki.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.