Négy szó, amit senki nem tud helyesen leírni - teszteld a helyesírásodat Felnőttképzés
Eduline

Négy szó, amit senki nem tud helyesen leírni - teszteld a helyesírásodat

Két héttel ezelőtt arról kérdeztünk magyartanárokat, szerintük melyek a leggyakoribb helyesírási hibák.

Két héttel ezelőtt arról kérdeztünk magyartanárokat, szerintük melyek a leggyakoribb helyesírási hibák. Ma annak járunk utána, melyek azok a szavak, amelyeket szinte mindenki rosszul ír, és mikor nem érdemes a Word helyesírás-ellenőrzőjére hallgatni.

Esküvői ruhakölcsönző. Vagy inkább: esküvőiruha-kölcsönző

A tipikus hiba, amit a Word sem ismer fel: az esküvői ruhakölcsönző és az esküvőiruha-kölcsönző közül például épp a helyes alakot húzza alá. Pedig itt is érvényes a mozgószabály: ha egy szókapcsolathoz (amelyet egyébként külön írnátok, ilyen az esküvői ruha) egy újabb szó társul, ez utóbbit kötőjellel kell kapcsolni, az első két szót pedig egybe kell írni.

Mégegyszer. Vagy inkább: még egyszer

A mégegyszer és a még egyszer közül még a Word is a jót választja ki: a helyes alak a még egyszer.

Anyák napja, Anyák Napja. Vagy inkább: anyák napja

Hosszan sorolhatnánk: Karácsony, Húsvét, Pünkösd. A magyar helyesírás szabályai szerint a hetek, hónapok neve és a népnevek mellett az ünnepek nevét is kisbetűvel kell írni. Vagyis: karácsony, húsvét, pünkösd.

Több, mint egy kilométer. Vagy inkább: több mint egy kilométer

Az eduline által megkérdezett magyartanárok szerint ez az egyik leggyakoribb hiba: sokan elfelejtik, hogy a „több” után csak akkor kell vesszőt tenni, ha összehasonlításról van szó (például: a húsz több, mint a tíz). Segíthet írás közben, ha végiggondoljátok, a „több” helyettesíthető-e a „körülbelül/nagyjából” szavakkal – ha igen, nem szabad vesszőt tenni (például: több mint egy kilométerre van).

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.