Két héttel ezelőtt arról kérdeztünk magyartanárokat, szerintük melyek a leggyakoribb helyesírási hibák.
Két héttel ezelőtt arról kérdeztünk magyartanárokat, szerintük melyek a leggyakoribb helyesírási hibák. Ma annak járunk utána, melyek azok a szavak, amelyeket szinte mindenki rosszul ír, és mikor nem érdemes a Word helyesírás-ellenőrzőjére hallgatni.
Esküvői ruhakölcsönző. Vagy inkább: esküvőiruha-kölcsönző
A tipikus hiba, amit a Word sem ismer fel: az esküvői ruhakölcsönző és az esküvőiruha-kölcsönző közül például épp a helyes alakot húzza alá. Pedig itt is érvényes a mozgószabály: ha egy szókapcsolathoz (amelyet egyébként külön írnátok, ilyen az esküvői ruha) egy újabb szó társul, ez utóbbit kötőjellel kell kapcsolni, az első két szót pedig egybe kell írni.
Mégegyszer. Vagy inkább: még egyszer
A mégegyszer és a még egyszer közül még a Word is a jót választja ki: a helyes alak a még egyszer.
Anyák napja, Anyák Napja. Vagy inkább: anyák napja
Hosszan sorolhatnánk: Karácsony, Húsvét, Pünkösd. A magyar helyesírás szabályai szerint a hetek, hónapok neve és a népnevek mellett az ünnepek nevét is kisbetűvel kell írni. Vagyis: karácsony, húsvét, pünkösd.
Több, mint egy kilométer. Vagy inkább: több mint egy kilométer
Az eduline által megkérdezett magyartanárok szerint ez az egyik leggyakoribb hiba: sokan elfelejtik, hogy a „több” után csak akkor kell vesszőt tenni, ha összehasonlításról van szó (például: a húsz több, mint a tíz). Segíthet írás közben, ha végiggondoljátok, a „több” helyettesíthető-e a „körülbelül/nagyjából” szavakkal – ha igen, nem szabad vesszőt tenni (például: több mint egy kilométerre van).