Mit tehettek, ha nem vesznek fel egyetemre? Ilyen végzettséget szerezhettek teljesen ingyen Felnőttképzés
Eduline

Mit tehettek, ha nem vesznek fel egyetemre? Ilyen végzettséget szerezhettek teljesen ingyen

Olyan alapszakra jelentkeztetek, amelyen csak magas pontszámmal lehet ösztöndíjas helyet szerezni, az önköltséget pedig nem tudnátok fizetni? Akkor sem kell elkeserednetek, ha nem kerültök be: új sorozatunkban megnézzük, milyen hasonló OKJ-s képzéseket végezhettek el teljesen ingyen. Negyedik rész: szociális szolgáltatások.

Az idei tanévben az eddigi 16 szak mellett további 25 képzésen kell egy előzetes, központi ponthatárt elérnetek, ha állami ösztöndíjas helyre szeretnétek bekerülni. A kommunikáció- és médiatudomány szakon 2013 óta 455, a nemzetközi tanulmányok alapképzésre való bejutáshoz pedig szintén harmadik éve kell legalább 465 pontot gyűjteni (a központi ponthatár is csak minimumkövetelmény: végül a szakos kapacitás és a jelentkezők száma, illetve pontszáma dönt).

2015-ben emellett központi ponthatárt húztak a politológia, a szociológia és a társadalmi tanulmányok alapszakon is, igaz, jóval alacsonyabbat: a felvételizőknek legalább 300 pontot kell elérniük ahhoz, hogy állami ösztöndíjasként kezdhessék el a tanulmányaikat.

Ha most nem kerülnétek be, két év alatt szerezhettek a szakterületen OKJ-s szakképesítést. Ha iskolarendszerű képzésben tanultok, az első szakképesítés megszerzéséért nem kell fizetnetek: nappali tagozaton 21 éves korig tanulhattok ingyen, esti és levelező tagozaton viszont nincs korhatár. A tíz legfontosabb kérdés az ingyenes OKJ-ről.

Az érettségihez kötött úgynevezett emeltszintű szakképesítések 54-es számjegyűek, az ezek után elvégezhető emeltszintű szakképesítés-ráépüléseket pedig 55-ös számjegy alatt találjátok. Mennyit lehet keresni szakmunkásként, érettségivel, OKJ-s végzettséggel és diplomával?

Szociális szolgáltatások

Ha valamelyik központi ponthatáros társadalomtudományi szakra adtátok be a jelentkezéseteket, és nem kerültök be, az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) a 2-es számú Szociális szolgáltatások szakmacsoport képzései közül érdemes válogatnotok.

Öt emeltszintű szakképesítést végezhettek el: gyermekotthoni asszisztens; kisgyermekgondozó, -nevelő; rehabilitációs nevelő, segítő; szociális asszisztens; szociális szakgondozó.

A ráépüléseket egy év alatt végezhetitek el: tanulhattok foglalkozás-szervezőnek - ezzel a végzettséggel munka és terápiás jellegű foglalkozásokat szervezhettek például bentlakásos intézményekben -, gerontológiai gondozónak - ebben az esetben idős emberekkel fogtok foglalkozni -, mentálhigiéniés asszisztensnek, pszichiátriai gondozónak, szenvedélybeteg gondozónak, illetve szociális, gyermek- és ifjúságvédelmi ügyintézőnek.

A szakképesítéseket és a ráépüléseket is elvégezhetitek iskolarendszeren kívüli, tanfolyami formában is - 1300-1560, illetve 600-720 óra alatt -, ebben az esetben viszont mindenképpen fizetnetek kell.

Nem a diploma az egyetlen út: OKJ-s képzések

Gazdaság és üzlet

Egészségügyi képzések

Oktatás és sport

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.