Ennyit keresnek a pályakezdő mérnökök - friss adatok Felnőttképzés
Eduline

Ennyit keresnek a pályakezdő mérnökök - friss adatok

Nettó 148-284 ezer forint - ilyen fizetésre számíthatnak a műszaki képzésben részt vevő hallgatók a diplomás-pályakövetési rendszer 2013-as adatai szerint. A pályakezdők - intézménytől és szaktól függően - 2-6 hónap alatt tudnak elhelyezkedni. Íme, a számok.

BME

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Szakán végzettek havonta átlagosan nettó 225,13 ezer forintot visznek haza: a válaszadók 2,71 hónap alatt találtak állást. Más szakterületen a hallgatók száz hallgatóból három, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben pedig hat százalékuk helyezkedett el. Sorozatunk első, gazdasági végzettségűekről szóló részét itt találjátok, a bölcsészek elhelyezkedési esélyeiről pedig itt olvashattok.

A Villamosmérnöki és Informatikai Kar volt hallgatói nettó 284,95 ezer forintot keresnek, és 2,29 hónap alatt tudtak elhelyezkedni. A pályaelhagyók aránya 1,6 százalék, a nem diplomás munkakörben dolgozóké pedig 3,2 százalék. Az Építészmérnöki Karról kikerülők átlagfizetése havi nettó 168,23 ezer forint, az álláskeresés pedig 3,4 hónapot vett igénybe. Más szakterületen a friss diplomások 8,9 százaléka, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben pedig 10,1 százalékuk talált munkát.

A BME Építőmérnöki Karának volt hallgatói nettó 183,13 ezer forintot visznek haza havonta, és 3,42 hónap alatt találtak állást. Más szakterületen és nem diplomás munkakörben is a végzettek 3,1 százaléka helyezkedett el. A Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karon végzettek átlagbére havi nettó 222,21 ezer forint - a friss diplomások 2,43 hónap alatt tudtak elhelyezkedni. 9,2 százalékuk végez olyan munkát, amely nem kapcsolódik a tanulmányaihoz, 12,2 százalékuk pedig olyat, amelyhez nem feltétel a diploma.

A Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karról kikerülő pályakezdők átlagosan nettó 187,85 ezer forintot keresnek havonta, és 3,05 alatt találtak állást. A volt hallgatók 5,6 százaléka pályaelhagyó, a felsőfokú végzettséget nem igénylő munkát végzők aránya pedig mindössze 1,1 százalék. A budapesti egyetemek fizetési adatait itt, a vidékiekét pedig itt nézhetitek meg. Milyen diplomával lehet a legjobban keresni? Részletes összefoglalónkat itt találjátok.

Debrecen, Miskolc

A Debreceni Egyetem Műszaki Karáról kikerülő pályakezdők havi fizetése nettó 156,28 ezer forint - a pályakezdők 3,97 hónap alatt találtak állást. Más szakterületen a válaszadók 14,3, nem diplomás munkakörben 21,3 százalékuk helyezkedett el.

A Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karán végzettek havonta átlagosan nettó 209,62 ezer forintot keresnek, és 3,76 hónap tudtak elhelyezkedni. A pályaelhagyók aránya 5,5, a felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben elhelyezkedőké 7,3 százalék. A Műszaki Anyagtudományi Karon diplomázók nettó 219,43 ezer forintot visznek haza, és 5,92 hónap alatt találtak állást. A pályakezdők 11,1 százaléka talált más szakterületen állást, nem diplomás munkakörben pedig 3,6 százalékuk dolgozik.

A Műszaki Földtudományi Kar volt hallgatóinak átlagbére nettó 192 ezer forint, az álláskeresés pedig átlagosan négy és fél hónapot vett igénybe. Minden ötödik hallgató - a válaszadók 22,2 százaléka - más szakterületen dolgozik, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkát pedig 21 százalékuk végez.

Óbudai Egyetem, Pannon Egyetem

Az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karáról kikerülő friss diplomások átlagosan 234 ezer forintot keresnek havonta, és 3,41 hónap alatt találtak állást. A pályaelhagyók aránya itt 6,4 százalék, a nem diplomás munkakörben dolgozóké pedig 10,4 százalék. A Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar volt hallgatóinak átlagbére 229,13 ezer forint, állást találni pedig 3,14 hónapba telt a válaszadók számára. Más szakterületen a pályakezdők 4,3 százaléka helyezkedett el, diplomát nem igénylő munkakörben pedig 11,7 százalékuk dolgozik.

A Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Karán végzettek átlagosan 153,07 ezer forintot visznek haza, és 6,39 hónap alatt tudtak elhelyezkedni. A pályaelhagyók aránya a válaszadók körében 16,7 százalék, a felsőfokú végzettséget nem igénylő munkát végzőké pedig 36,7 százalék.

Mit mutatnak az adatok?
A diplomás-pályakövetési rendszerben az egyetemek, főiskolák azt mérik fel, mennyit keresnek, milyen gyorsan találnak munkát, diplomát igénylő munkakörben helyezkednek-e el a pályakezdők. A 2013-as adatok a 2008-ban, 2010-ben és 2012-ben végzett hallgatókra vonatkoznak (a rendszerben egyelőre azoknak az intézményeknek az adatait lehet elérni, amelyekben a válaszadási arány meghaladta a tíz százalékot).

A veszprémi Pannon Egyetem Mérnöki Karának volt hallgatóinak átlagfizetése nettó 167,65 ezer forint volt havonta - a friss diplomások 5,17 hónap alatt találtak állást. A pályaelhagyók aránya 6,3 százalék, azoké pedig, akik nem diplomás munkakörben dolgoznak, 9,5 százalék.

Pécs, Győr, Gödöllő, Szeged

A Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Karáról kikerülő pályakezdők havonta átlagosan nettó 177,4 ezer forintot keresnek, és 3,63 hónap alatt tudtak elhelyezkedni. Más szakterületen a volt hallgatók 10,9 százaléka, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben pedig 14,3 százaléka dolgozik.

A győri Széchenyi István Egyetem Műszaki Tudományi Karán végzettek nettó 179,98 ezer forintot keresnek havonta, az átlagos álláskeresési idő pedig 3,89 hónap volt. A pályaelhagyók aránya 7,8 százalék, nem diplomás munkakörben pedig a volt hallgatók 18,4 százaléka dolgozik.

A gödöllői Szent István Egyetem Gépészmérnöki Karának volt hallgatói nettó 207,66 ezer forintot visznek haza havonta, és 3,27 hónap alatt találtak állást. Százból minden hetedik pályakezdő végez olyan munkát, amely nem kapcsolódik a tanulmányaihoz, 11,6 százalékuk pedig olyat, amelyhez nem kérnek diplomát. Az Ybl Miklós Építéstudományi Karról kikerülők átlagbére 166,35 ezer forint - a pályakezdők 5,39 hónap alatt tudtak elhelyezkedni. Más szakterületen a hallgatók 7,8 százaléka, felsőfokú végzettséget nem igénylő munkakörben pedig 16,9 százalékuk kapott állást.

A Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karán végzettek havi nettó 148,87 ezer forintot keresnek, és négy és fél hónap hónap alatt találtak állást. A pályaelhagyók 9,4 százaléka más szakterületen, 21,9 százalékuk pedig nem diplomás munkakörben helyezkedett el.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.