Emberi jog lett az internethez való hozzáférés Felnőttképzés
Eduline

Emberi jog lett az internethez való hozzáférés

Ezt jogodban áll olvasni.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa múlt pénteken hozott határozata alapján az alapvető emberi jogok közé emelte az internethez való hozzáférést - írja az Euronews. Ezt azonban néhány tagállam ellenezte, köztük Oroszország, Kína, Szaúd-Arábia, a Dél-afrikai Köztársaság és India. Azt szerették volna elérni, hogy vegyék ki annak elítélését, miszerint egyes államok korlátozhatják a használatot, azaz egyes oldalakat elérhetetlenné tennének (cenzúra).

Egyes kormányok az országos szolgáltatás korlátozásával reagálnak, Törökországban az isztambuli robbantás miatt tették elérhetetlenné a használatot.

Ez a legnagyobb félelmünk: a kormány belelát a magánéletünkbe

A legtöbb 19-29 éves fél attól, hogy mindennek, amit az interneten csinál, nyoma marad, és a tárolt információk az állami szervekhez kerülnek. Annak ellenére, hogy a 19-29 éves fiatalok jelentős többsége érdeklődik a modern technológiák iránt, egyúttal fél attól, hogy mindennek, amit az interneten csinál, nyoma marad, és a szoftverek olyan információt gyűjtenek a felhasználóról, amihez nem járult hozzá - derült ki a K&H legfrissebb reprezentatív felméréséből.

A lépésnek nincs kötelező érvénye, de alapot adhat az elnyomó hatalmakkal szemben küzdő jogvédő szervezeteknek. Az Access Now jogvédő csoportot is említi a portál, akik tavaly 15 korlátozó lépést regisztráltak a világban, idén eddig összesen 20-at.

A most megfogalmazott irányelvek szerint úgy kell elérni a biztonságosabb internethasználatot, hogy azzal ne korlátozzák a teljes hozzáférést az állampolgárok számára. Kiemelték azt is, hogy felelősségre vonhatóvá kell tenni a jogok megsértőit is, a kormányok védjék a privát szférát és segítsék elő, hogy a nők is egyforma oktatásban részesüljenek a technológia területén.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!