A klímakutatók már nukleáris télhez hasonlítják a kínai légszennyezést Felnőttképzés
Eduline

A klímakutatók már nukleáris télhez hasonlítják a kínai légszennyezést

A világ legnépesebb országa feletti légszennyezés már olyan mértéket ér el, hogy akadályozza a növényeket a fotoszintézisben. A szakértők szerint ez katasztrofális hatással lehet a mezőgazdaságra és az élelmiszerellátásra.

Pekinget és hat északi provinciát több, mint egy hete sűrű szmog borítja, a nappalt isszürkületté változtatva. A szmog feloszlása legkorábban csütörtökön várható. A Kínai Mezőgazdasági Egyetem tudósai szerint ha ez így marad, akkor nukleáris télhez hasonló állapot alakulhat ki és elkezdhet pusztulni az ország növényállománya.

A nukleáris tél és a Pekingihez hasonló mértékű szmogprobléma egyik veszélye, hogy a légkört megtöltő részecskék megtapadnak az üvegházakon és nem engedik át a napsugarakat, ezzel lassítva a növények tápanyagfelvételét. A növények különböző mértékben érzékenyek erre, de természetesen egyiknek sem tesz jót.

A másik, hosszabb távú probléma a lakosság egészségében keletkezett kár. Jelenleg Pekingben négyzetméterenként 505 mikrogramm az úgynevezett PM 2.5 részecskék koncentrációja, melyek képesek mélyen a tüdőbe hatolni és a vérkeringésbe jutni. A WHO által javasolt érték 25.

He Dongxian, a Mezőgazdasági Egyetem egyik tanársegédje úgy demonstrálta a veszélyt, hogy chili és paradicsom magokat ültetett egyszerre a laboratóriumában, mesterséges fényben, illetve egy pekingi üvegházban. A laborban 20 nap alatt csiráztak ki a magok, míg az üvegházban több, mint két hónap alatt. "Csoda, ha egyáltalán túlélik," nyilatkozta.

Forrás: The Guardian