Március 26-án ismét nyári időszámításra kell állítani az órákat.
Az óraátállítás ötlete egyáltalán nem új. Az viszont, hogy van-e értelme, meglehetősen vitatott mostanában. Íme néhány tény róla:
1. Az óraátállítás nagyon régi ötlet
Az ókori Rómában általános volt a nappal aktuális hosszához igazítani a vízórákat, a vízmennyiség variálásával. Elektromosság nélkül inkább az volt a rendhagyó, ha valakinek a napirendje nem a fényviszonyokat követte, főleg mivel Rómában éjszaka szinte csak rendkívlü gyorsan közlekedő szállítókocsik és rablók voltak a sötét, kanyargós utcákon.
2. Az óraátállítás nagyon új ötlet
A modern korban Benjamin Franklin vetette fel először, 1784-ben. A mai formájában azonban csak 1916óta létezik. Németország vezette be először, hogy a háború alatt spóroljon a világítással. A háború alatt átvette Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is, de utána visszaálltak a normális időszámításra, egészen a második világháborúig. Általánossá Európában csak a '80-as évekre vált a használata.
3. Valószínűleg nem járunk jól vele
Az elmúlt évtizedekben többen megkérdőjelezték az óraátállítás mellett szóló érveket, és számszerűsíteni kezdték a hatásait. Az eredmény lehangoló: nem mutatható ki érdemi spórolás vagy egészségjavulás és a balesetek száma sem csökken. Cserébe viszont rengeteg pénzbe kerül. Károkat okoz a viszonteladóknak, a tőzsdének és még a mezőgazdaságnak is, az USA-ban évente többmilliárd dolláros veszteséget okozva.
Quizzes on BuzzFeed
BuzzFeed has the hottest, most social content on the web. We feature breaking buzz and the kinds of things you'd want to pass along to your friends.