Ha esetleg kell egy B-terv az egyetem mellett, ezekhez érdemes nyúlni.
Az érettségi megszerzése után – de amennyiben van érettségitek, lényegében bármikor - jelentkezhettek olyan képzésekre, melyek során egy rövid ágazati alapoktatás keretében megismerkedtek az adott ágazat sajátosságaival és alapismereteivel, majd szakirányú oktatásban elsajátítjátok a választott konkrét szakmát. Ebben az esetben az oktatás kizárólag a szakmai vizsgára való felkészítésből áll.
KSH: ezek a legnépszerűbb szakmák a diákok körében a 2024/2025-ös tanévben
Az Innovatív Képzéstámogató Központ tájékoztatása szerint, a szakmatanulás az első két szakma esetében ingyenes. Az első szakma esetében a szakma megszerzéséig, második szakma esetén pedig legfeljebb három tanéven keresztül.
Milyen szakmákat tanulhattok?
Az érettségi után megszerezhető alapszakmák listáját a 2024/25-ös szakmafüzetében találjátok. A következő tanévre vonatkozó füzet várhatóan ősszel jelenik majd meg.
Ezeket érettségi után is csak szakképző iskolákban vagy technikumokban szerezhetitek meg, ugyanis - mint ahogy azt fentebb már leírtuk - a korábban ismert OKJ-s rendszer már megszűnt.
Először tesznek szakmai vizsgát a tizenharmadikosok a technikumokban
A tájékoztató füzetben a bányászattól kezdve, a kreatíviparon át a vegyipari szakmákig mindent megtalálhattok. Sőt azt is, hogy mely iskolák indítják az adott képzéseket.