Nem csak pedagógusokból van hiány, rendőrnek is drasztikusan kevesen jelentkeztek az elmúlt években Felnőttképzés
Székács Linda

Nem csak pedagógusokból van hiány, rendőrnek is drasztikusan kevesen jelentkeztek az elmúlt években

Jóval többen szereztek rendőri képesítést tíz évvel ezelőtt, mint ahányan manapság, miközben a munkaerőhiány és a korai kiégés miatt távozó tisztek száma egyre növekszik. Van, ahol az emberhiányt már polgárőrök és halőrök bevonásával próbálják megoldani.

2014-ben még háromezer felett volt a jelentkezők száma, idén viszont már csak 470-en jelentkeztek a tiszthelyettesek utánpótlását segítő rendőri technikumi iskolába - számolt be róla az rtl.hu

Csökkenés figyelhető meg az ennél sokkal rövidebb, mindössze 10 hónapos járőrképző képzés adataiban is: míg 2021-ben ide körülbelül 1200 fő adta be a jelentkezését, idén már csak körülbelül ezren, a végzettek többségéből viszont az adatok szerint sosem lesz rendőr. A jelentkezők nagyjából harmada megbukik az alkalmassági vizsgán, a többiek egy része pedig a képzés kezdete előtt meggondolja magát, 2021-ben például csak 388-an végezték el a képzést, 2022-ben pedig 444-en, miközben a rendőri munkaerőhiány és kiégés egyre súlyosbodik.

Szinte csak elvétve fordul elő, hogy két rendőrt osztanak be egymás mellé járőrözni. Általában egy rendőr és egy más státuszban szolgáló alkalmazottat küldenek ki az utcára. Ő lehet rendőrségi fegyveres biztonsági őr, polgárőr, de akár halőr is

– mondta az rtl.hu-nak egy neve elhallgatását kérő rendőr, aki azt is hozzátette: már a mindennapokban is problémát okoz az emberhiány. Hívás esetén például hosszabb ideig tart kiérni a helyszínre, az alacsony létszám miatt pedig nehezebben tudják ellátni a feladataikat.

Bárdos Judit, a Belügyi, Rendvédelmi és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (BRDSZ) elnöke szerint a legnagyobb gondot a létbizonytalanság okozza. A fizetések ugyanis a tavaly elkezdett béremelési program ellenére sem nyújtanak biztos megélhetést, a rendőrök egy része kénytelen másodállást vállalni, de egy vidéki kapitányságon szolgáló rendőr szerint az elvándorlás is jellemző, főként a fiatalok körében, akik az átvezénylések miatt szolgálat közben jönnek rá, hogy mégsem való nekik ez a szakma.

A Belügyminisztérium tavaly nyári bejelentése szerint nagyjából nettó 75 ezer forinttal emelik a hivatásos rendőri állomány fizetését, januártól pedig további 50 ezer forintos növekedés várható. A lap szerint azonban ez nem vonatkozik a "RIASZ-osokra", vagyis azokra, akik a rendőrségi munka irodai hátterét biztosító rendvédelmi igazgatási alkalmazottak, továbbá a rendőrségi munkavállalókra, akik az 50 ezres állományból összesen nagyjából 14 ezer főt tesznek ki.

A béremelésről ugyanakkor az ORFK máshogy kommunikál. Szerintük a hivatásosok béremelése eredményes volt, ami "javítja a rendőrség állománymegtartó képességét", és versenyképes bért tudnak biztosítani a munkavállalóiknak.

„Éves szinten egyébként valóban 800-900 diák kerül ki a középfokú iskolákból, de a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen végző tisztjelöltek tiszti kinevezésével, a más rendvédelmi szervektől történő áthelyezéssel és a visszavételekkel együtt összességében 1000-1100 új rendőrt állítunk szolgálatba. Ez nagyjából ellensúlyozza az éves szinten távozók számát, de azért jobban örülnénk, ha nagyjából 200 fővel többet tudnánk felvenni” – tette hozzá Czene Csaba rendőrezredes, az ORFK humánügyekért felelős vezetője az rtl.hu-nak.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.