Vigyázat, közeleg a határidő! Fontos infók a 2013-as pótfelvételiről Érettségi-felvételi
Eduline

Vigyázat, közeleg a határidő! Fontos infók a 2013-as pótfelvételiről

Hétfőig jelentkezhettek a 2013-as pótfelvételire, úgyhogy ha szeretnétek elkezdeni valamelyik egyetemet vagy főiskolát szeptemberben, érdemes sietni! Itt minden fontos infót megtaláltok a meghirdetett szakokról, a pontszámításról és az árakról.

Augusztus 29-én kiderül, kit vesznek fel a pótfelvételin

Csak egy szakot lehet megjelölni

Az általános felvételi eljárással ellentétben a pótfelvételin már csak egy felsőoktatási intézmény egy képzését jelölhetitek meg, és annak is csak az önköltséges változatát, az egyetemek és főiskolák - a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kivételével - ugyanis csak fizetős szakokat hirdethettek meg július végén. Ráadásul a pótfelvételire csak azok jelentkezhetnek, akik az idei általános felvételi eljárásban nem vettek részt, vagy felvételiztek, de egyetlen szakra sem kerültek be.

A pótfelvételire kizárólag az e-felvételi felületén adhatjátok be jelentkezéseteket. Ha korábban nem használtátok az e-felvételit, akkor regisztrálnotok kell, később pedig hitelesíteni is kell a jelentkezést. Ezt az Ügyfélkapun keresztül is megtehetitek, vagy kinyomtathatjátok a hitelesítő adatlapot a Felviről - alá kell írni, majd az Oktatási Hivatalnak kell elküldeni, a hitelesítés határideje augusztus 14.

Fontos: a pótfelvételin nincsen hiánypótlási időszak, minden dokumentumot augusztus 12-ig kell feltölteni (erre akkor is szükség van, ha a "sima" felvételin is részt vettetek).

Pontszámítás: maradnak a szabályok

A pontszámítás szabályai nem változtak: alap- és osztatlan szakon a tanulmányi és az érettségi pontokat kell összeadnotok a nyelvvizsgáért, OKJ-s végzettségért, hátrányos helyzetért, verseny- és sporteredményért járó többletpontokkal (de ha az érettségi pontok duplázásával jobban jártok, a rendszer automatikusan azt választja). A 2013-as pontszámítási szabályokról itt olvashattok, pontszámító kalkulátorunkat pedig itt próbálhatjátok ki.

Emelt szintű érettségi nélkül nem megy?
A 2013-as felvételin több alap- és osztatlan szakon írták elő az emelt szintű érettségit - ilyen például az orvosi, az állatorvosi, több bölcsész- és társadalomtudományi képzés. Ha nincs emelt szintű érettségitek, a pótfelvételin érdemes az adott szakterület felsőoktatási szakképzésére jelentkezni (a kommunikáció- és médiatudomány BA-szakhoz például legalább egy tantárgyból le kell tenni a nehezebb, egyben több pontot érő érettségit, míg a kommunikáció- és médiatudomány felsőoktatási szakképzéshez egy emelt szintű érettségi sem kell), a kétéves szakokon megszerzett kreditek 75 százalékát ugyanis beszámítják, ha az elvégzése után ugyanazon a szakterületen tanultok tovább.

Az alap- és osztatlan képzésekkel ellentétben a felsőoktatási szakképzéseken nemcsak az érettségi pontokat, hanem a tanulmányi pontokat is meg lehet duplázni. A háromféle lehetőség – az érettségi pontok megduplázása, a tanulmányi pontok megduplázása, illetve a kettő összeadása – közül mindig a legmagasabbal számolnak. A végleges felvételi pontszámhoz mindhárom esetben hozzá kell adni a többletpontokat.

Augusztus 29-én jönnek a ponthatárok

A 2013-as pótfelvételi ponthatárait augusztus 29-én húzzák meg, vagyis ekkor derül ki, bejutottatok-e a kiválasztott képzésre. Igaz, nagy meglepetésre nem kell számítani: a szabály ugyanis az, hogy a pótfelvételin húzott ponthatár nem lehet alacsonyabb az általános felvételi eljárásban meghatározottnál. Ha egy például egy felsőoktatási szakképzés önköltséges változatának ponthatárát 300-nál húzták meg július 24-én, akkor a pótfelvételin sem lehet alacsonyabb az alsó limit.

Ha egy adott képzést nem hirdettek meg az általános felvételin önköltséges formában, akkor az alapszabályok érvényesek. Az alap- és osztatlan szakokon 240, a felsőoktatási szakképzéseken 200, a mesterképzéseken 50 a ponthatárminimum, ha ennél kevesebbet szereztek, sehova nem vesznek fel - sem állami ösztöndíjas, sem önköltséges képzésre. Fontos, hogy a 240-es határt az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal, de az egyéb jogcímen - például OKJ-s végzettségért, versenyeredményért vagy nyelvvizsgáért - szerezhető pluszpontok nélkül kell elérni. A 2013-as felvételi összes ponthatárát itt találjátok.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.