Ezekre a szakokra nehéz lesz bekerülni: ilyenek lesznek a 2014-es ponthatárok? Érettségi-felvételi
Eduline

Ezekre a szakokra nehéz lesz bekerülni: ilyenek lesznek a 2014-es ponthatárok?

Tizenegyezerrel több diák felvételizik az idén állami ösztöndíjas képzésre, mint egy évvel korábban. A legnépszerűbb alapszakra, gazdálkodás és menedzsmentre hétezren, gépészmérnökire, kereskedelem és marketingre, valamint turizmus-vendéglátásra ötezernél is többen jelentkeztek. Itt vannak a tavalyi ponthatárok, aki ezt megugorja, jó eséllyel az idén is bejuthat állami helyre.

Tizenhat szakon az idén is központilag határozták meg az állami ösztöndíjas forma ponthatárait, ezeket már 2013 végén nyilvánosságra hozták. A legnépszerűbb képzések közül a gazdálkodási és menedzsment, a kereskedelem és marketing, valamint a turizmus-vendéglátás is ezek közé tartozik. A többi központi ponthatárt itt találjátok.

Alapszak Központi ponthatár, 2014
gazdálkodási és menedzsment 460

kereskedelem és marketing

449

turizmus-vendéglátás

428

Mennyit keresnek a friss diplomások? A legnépszerűbb szakok adatai.

Gépészmérnöki, mérnökinformatikus, ápolás és betegellátás

A Dunaújvárosi Főiskola gépészmérnöki alapképzésére tavaly már 240 ponttal be lehetett kerülni (fontos: az idén 260 a minimumponthatár, az, aki ennél kevesebb pontot gyűjt össze, fizetős helyet sem szerezhet). 242 volt a ponthatár a Debreceni Egyetemen, 275 az Óbudai Egyetemen, 385 a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.

A Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem mérnökinformatikus képzésén tavaly 240 volt a ponthatár, a Pannon Egyetem nagykanizsai szakára 256, a veszprémire 352 ponttal lehetett bejutni. A BME-re jelentkezőktől 370 pontot vártak el, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen pedig 312-t.

Ápolás és betegellátás szakra a Debreceni Egyetemen 240 ponttól lehetett bekerülni, mentőtiszt szakirányra viszont már 270 pont kellett, gyógytornászra pedig 345. A Semmelweis Egyetem ápoló szakirányára 306 pont kellett, a dietetikusra 371, a mentőtisztre 342, a gyógytornászra 400.

Az óvodapedagógus szakra az ELTE Tanító- és Óvóképző Karán 297 ponttal lehetett bekerülni, a Károli Gáspár Református Egyetem budapesti karán elég volt a 240 pont is. A Pécsi Tudományegyetemre 244 pont, a Szegedi Tudományegyetemre 254 pont, a Nyugat-magyarországi Egyetemre pedig 242 pont kellett.

A Debreceni Egyetem pszichológia szakára 427 pontot kellett vinni, az ELTE-re 439-et, a Szegedi Tudományegyetemre 435-öt, a Pécsi Tudományegyetem angol nyelvű szakára 382-t, a magyar nyelvűre viszont 414-et. A legtöbb pontra a Károli Gáspár Református Egyetemre jelentkezőknek volt szükségük, itt 444 volt a ponthatár. Július 10-ig módosíthatjátok a jelentkezési sorrendet, itt olvashatjátok, miért fontos jól átgondolni a sorrendet.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.