Szerdán a kémiával folytatódik az érettségi szezon: itt minden fontos információt megtaláltok az írásbeliről, várjuk véleményeteket a közép- és emelt szintű tesztről. A kémiaérettségi nap támogatását köszönjük a Pannon Egyetem Mérnöki Karának.
Tanári vélemény a kémiaérettségiről
"Nagyon korrekt feladatsort kaptak a diákok, olyan típusú feladatokat kellett megoldaniuk, amilyenekre számítottak: tesztek, számítások, táblázatok. Nem érhette őket meglepetés" - mondta az eduline-nak Versits Lívia, az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium kémiatanára, aki szerint az összes számításos feladat könnyen megoldható volt, a 7. feladatot például kifejezetten könnyűnek tartja. "A 8. kifejezetten érdekes számításos feladat volt, egy ismeretlen vegyülettel kellett foglalkozni" - magyarázta, hozzátéve: egyedül a 2. feladat ábrájában talált egy hibát, de a vizsgázókat valószínűleg nem zavarta meg.
A szaktanár szerint változó, hogy a középszintű írásbeli két alternatív feladata közül melyiket választják a diákok, "attól függ, van-e problémájuk a számításos feladatokkal" - mondta, hozzátéve: tanítványai elmondása szerint plusz 30 perc jól jött volna a tesztlap megoldásához.
Hivatalos megoldások
Az emelt szintű kémiaérettségi feladatsorát és a hivatalos javítókulcsot itt nézhetitek meg.
A középszintű kémiaérettségi feladatsorát és a hivatalos javítókulcsot itt nézhetitek meg.
17:00
Hogyan megy a kémia az egyetemistáknak?
A számolási feladatok megoldása, a reakcióegyenletek felírása és kiegészítése megy a legnehezebben az elsőéves egyetemistáknak – mondta az eduline-nak Bárdos Erzsébet, a Pannon Egyetem Mérnöki Kar Általános és Szervetlen Kémia Tanszékének egyetemi adjunktusa, aki szerint a kémiát leginkább látványos, érdekes kísérletekkel lehet közelebb hozni a középiskolásokhoz. A teljes cikket itt olvashatjátok el.
13:00
Ilyen témaköröket kaptak a diákok a középszintű kémiaérettségin
A bórról, a szódabikarbónáról, az acetonról, a lúgkőről, a rézgálicról, a desztollált vízről is kaptak kérdést a kémiából középszinten érettségizők, a vizsgázóknak a gyümölcsök és zöldségek elszíneződéséről is elő kellett hívniuk ismereteiket.
11:00
Az első vélemények a középszintű kémiaérettségiről
90 fölé várom,
a legutolsó feladatrész kicsit furcsán fogalmazott volt sztem, de sikerült :D
A közép nem volt vészes...
:)
10:40
A délutáni program
Szerda délután földrajzból érettségiznek a diákok: középszinten 17 654-en, emelt szinten 451-en vizsgáznak.
10:00
Véget ért a középszintű kémiavizsga
A diákoknak 120 percük volt a feladatsor kitöltésére - 2012-ben és 2011-ben az emberi verejtékről, a sütőpor összetevőiről, a PVC-ről, a vörösiszapról és a PB-gázpalackról is kaptak kérdéseket a középszinten érettségizők.
9:10
A matektól rettegünk, a kémia jól megy
Matematikából gyengén teljesítenek, kémiából és fizikából viszont brillíroznak az érettségizők - igaz, ez utóbbi sokkal kevésbé meglepő, mint amilyennek elsőre tűnik. Míg a matek kötelező tantárgy, a fizikát és a kémiát csak az választja, aki ilyen területen szeretne továbbtanulni. Íme, az utóbbi hat év eredményei.
8:30
Az emelt szintű bioszérettségi megoldását pedig itt nézhetitek meg
8:00
A tegnapi bioszérettségi hivatalos megoldását itt találjátok - középszint
7:00
Milyen a feladatsor?
A kémiaérettségi középszinten 120 perces, a feladatsor általános, szervetlen és szerves kémiai kérdéseket tartalmaz. Az emelt szintű kémia írásbeli vizsga 240 perces, a feladatsor azonos arányban tartalmaz általános, szervetlen és szerves kémiai kérdéseket.
A feladatok típusai: feleletválasztásos kérdések, elméleti, illetve számítási feladatok. A vizsgázók négyjegyű függvénytáblázatot és szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet használhatnak. Az elmúlt évek feladatsorait és a megoldásokat itt nézhetitek meg.
6:30
Ma délelőtt a kémia kerül sorra
Kémiából középszinten 394 helyszínen összesen 1320-an érettségiznek - érdekesség, hogy közülük 48-an angol, ketten szlovák nyelvű feladatsort töltenek ki. Emelt szinten 76 helyszínen 3346 diák vizsgázik (3342-en magyarul, hárman angolul, egy németül).