A hét hírei: folytatódik az érettségi, így szabhatják át a felsőoktatást Érettségi-felvételi
Eduline

A hét hírei: folytatódik az érettségi, így szabhatják át a felsőoktatást

Pénteken véget ért a tanév, hétfőn kezdődnek a középszintű szóbeli érettségik: összegyűjtöttük a legjobb módszereket a sikeres vizsgához. Pontszámítási sorozatunkból megtudhatjátok, hány pontot kaphattok a felvételin a sporteredményért vagy a nyelvvizsgáért. Megnéztük, mennyibe kerülnek a legnagyobb budapesti könyvtárak szolgáltatásai, új cikksorozatunkban pedig az Origó nyelvvizsgáról olvashattok. Heti összefoglaló.

Érettségi: így készülhettek a szóbelire

Véget ért a tanév, hétfőn kezdődnek a középszintű szóbeli érettségi vizsgák: 225 érettségiztető telephelyen, 3525 vizsgabizottság előtt közel 330 ezer középszintű vizsgára kerül sor. Cikkünket itt olvashatjátok, kidolgozott érettségi tételeket irodalomból itt, történelemből itt, angolból pedig itt találtok. Mit tehettek, ha nem értetek egyet az érettségi eredményével? Erről itt olvashattok.

Tanulási terv, felmondás, megfelelő étkezés, ismétlés - ezekkel a módszerekkel akkor is jó eredményt érhettek el a szóbelin, ha csak néhány órátok van a felkészülésre. Tanulásmódszertani szakértőket kérdeztünk: cikkünket itt olvashatjátok.

Az utolsó tanítási napról itt nézegethettek képeket, a 2013/14-es tanév beosztását pedig itt találjátok.

Minden a felvételiről

Ha mesterképzésre jelentkeztetek, június 24-ig változtathattok a megjelölt szakok sorrendjén, a hiányzó dokumentumokat pedig legkésőbb július 10-ig pótolhatjátok. Július 24-én derül ki, ki jut be egyetemre, főiskolára: ekkor húzzák a ponthatárokat. A 2013-as felvételivel - pontszámítási szabályok, határidők - kapcsolatos összes cikkünket itt találjátok.

Így szabnák át a felsőoktatást

Növelné a diplomások számát, a rektorválasztást pedig visszahelyezné a szenátus jogkörébe az az MTI birtokába került szakértői anyag, amely a felsőoktatási stratégia irányvonalait tartalmazza. A terv szerint az intézményeket különböző kategóriákba sorolnák: nemzeti tudományegyetemek, szakfőiskolák, helyi és kistérségi főiskolák, illetve szakegyetemek. A részleteket itt olvashatjátok.

A Miskolci Egyetem is szakegyetemmé válna: csak a műszaki kar működne tovább. Az intézmény hallgatói hétfő estére virrasztást szerveznek az egyetem és a város jövőjéért: erről itt olvashattok.

Könyvtárkörkép vizsgázóknak

Májusban elkezdődött a vizsgaidőszak: a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban, az Országos Széchényi Könyvtában vagy a Közép-európai Egyetem könyvtárában biztosan megtaláljátok azt a könyvet, amelyre szükségetek van. Megnéztük, milyen szolgáltatásokat vehettek igénybe, és mennyit kell fizetnetek: cikkünket itt olvashatjátok.

Melyik nyelvvizsgát érdemes választani?

Új cikksorozatunkban megnézzük, milyen vizsgarészekből épülnek fel a különböző nyelvvizsgák, milyen nyelvek közül választhattok, és mennyit kell fizetnetek. Az első részben az ITK-Origó nyelvvizsgát néztük meg: cikkünket itt olvashatjátok.

Mennyibe kerülnek a nyári intenzív nyelvtanfolyamok? Cikkünket itt találjátok, arról pedig, hogy hogyan tanulhattok angolul és németül teljesen ingyen, itt olvashattok.

Egy kattintással ellenőrizhetitek, helyesen írtok-e

Helyesírási portált indított a Magyar Tudományos Akadémia. Az oldal egyesíti a szótárak és a helyesírási szabályzat előnyeit: ellenőrizhetitek a szavak, a számok és a dátumok helyesírását is. Cikkünket itt olvashatjátok.

Kultúra, Klinghammer, boldogság

"A humántudományok, a kultúra nagyon fontos, de nem értéket teremtenek, hanem az embereket gyönyörködtetik, boldogságot adnak" - nyilatkozta Klinghammer István egy múlt vasárnapi interjúban. A kínos megjegyzés nagy vihart kavart: a felsőoktatásért felelős államtitkárnak mentegetőznie kellett, igaz, ez sem sikerült túl jól. Beindultak a mémgyárosok is: a "termés" legjobbjait itt nézhetitek meg.

Így tanulhattok külföldön

Nyáron is pályázhattok külföldi ösztöndíjakra: Görögországban nyolc hónapos, tandíjmentes tanfolyamon, illetve mester- és doktori képzésen is részt vehettek. A svájci, japán, német, illetve európai uniós ösztöndíjakról itt olvashattok.

A világ legjobb egyetemeinek óráin vehettek részt, otthonról

Természettudományi, gazdasági, üzleti, műszaki, bölcsészettudományi, jogi, orvosi és társadalomtudományi kurzusok közül válogathattok az edX nevű portálon, ahol többek között a Harvard, a Massachuttes Institute of Technology, a Berkeley és a Cornell oktatóitól tanulhattok, teljesen ingyen. Aki regisztrál egy órára, megtekintheti a hagyományos óráról készült videókat, online laboratóriumban gyakorolhat, e-tankönyveket tölthet le, az online vizsgákat pedig egy automatizált rendszer értékeli. A részleteket itt találjátok.

Nincs pénz a liftre a Corvinuson

A Budapesti Corvinus Egyetem gazdasági főigazgatója hétfőn körlevélben értesítette a hallgatókat és oktatókat, hogy az egyetem fizetési nehézségei miatt ideiglenesen leállították a lifteket a főépületben és a Sóházban. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint az intézmény felelőssége, hogy a kapott összeget racionálisan használja fel: erről ittolvashattok.