Szerda délután a földrajz kerül sorra: középszinten 17 654-en, emelt szinten 451-en érettségiznek. Az eduline-on minden információt megtaláltok a kérdésekről, diákokat és tanárokat kérdezünk az írásbeliről. Nem hivatalos megoldást nem teszünk közzé, a feladatsort azonban 17 órakor megjelentetjük.
"Voltak meglepetésfeladatok"
"Körülbelül ugyanolyan nehézségi szintű feladatsort kaptak a földrajzból középszinten érettségizők, mint tavaly, bár volt néhány meglepetésfeladat, ilyen volt például a domborzatábrázolással kapcsolatos kérdés. Ez a témakör a 9. évfolyamos tananyag része, és nem annyira hangsúlyos" - mondta az eduline-nak Bíró Gábor, az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium szaktanára, aki szerint a feladatok többsége nem okozhatott problémát a diákoknak, bizonyos témák - például a településtípusok, az árfolyamváltozás, az éghajlati övek - minden évben előkerülnek a középszintű érettségin.
Bíró Gábor szerint a középszintű feladatsorban vegyesen szerepeltek természet- és gazdaságföldrajzi kérdések, "a diákok többsége ez utóbbit szereti jobban, míg például a földtörténet a legnehezebb témakörök közé tartozik". A szaktanár szerint a feladatsor megoldására kapott 20+100 perc elegendő volt.
A hivatalos megoldások
A középszintű földrajzérettségi feladatsorát és a megoldást itt találjátok
Az emelt szintű földrajzérettségi feladatsora és a megoldás
17:33
A középszintű földrajzérettségi második részének feladatsora
17:27
Tanári vélemény a középszintű feladatsorról
„Korrekt, a hagyományoknak megfelelő feladatsort kaptak a középszinten érettségizők földrajzból” – mondta az eduline-nak Dóka Dezső Kálmán, a gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnázium földrajz-német szakos tanára, aki szerint az első, topográfiai feladatsort mindennapi háttértudással is meg lehetett oldani, egyik vaktérképpel sem gyűlhetett meg a diákok baja.
A szaktanár szerint a középszintű feladatsor második részéhez jól lehetett használni a középiskolai atlaszt, amely a holdfázisokról, valamint az Ausztria, Románia és Szlovákia iparáról, társadalmáról szóló feladathoz is segítséget nyújtott. Dóka Dezső Kálmán szerint egyedül a 6. feladat vezethette félre a diákok egy részét. Ebben a feladatban egy diagram alapján kellett megnevezni a földrajzi övezetet, majd jellemezni természetes növényzetét és a folyók vízjárását – a száraz és csapadékos napok számát azonban nem éves lebontásban adták meg a feladatsor összeállítói. „Az első feladatsor megoldására húsz, a másodikra száz percet kaptak a vizsgázók, ennyi idő elegendő is volt” – tette hozzá.
17:00
A középszintű földrajzérettségi első részének feladatsora
16:00
Véget ért a középszintű írásbeli
Egy óra múlva jövünk a feladatsorral.
15:00
Az első infók a középszintű írásbeliről
A csernobili atomerőműről, pénzváltókról, az afrikai mezőgazdaságról, Ausztria, Szlovákia és Románia iparáról, társadalmáról, földrajzi övezetekről és a holdfázisokról is kaptak kérdéseket a földrajzból érettségizők.
14:20
Milyen témakörök kerültek elő tavaly és tavalyelőtt?
A külkereskedelmi mérlegről, duzzasztógátakról, a földrajzi fokhálózatról, egyes gazdasági szektorok szerepéről, európai és amerikai országok iparáról, folyók jellemzőiről és energiabiztonságról szóló kérdéseket is kaptak a diákok a 2011-es és 2012-es tavaszi középszintű földrajzérettségin.
Itt vannak az előző évek feladatsorai |
A 2012-es őszi érettségi A középszintű földrajzérettségi feladatsora A középszintű földrajzérettségi megoldása Az emelt szintű földrajzérettségi feladatsora Az emelt szintű földrajzérettségi megoldása A 2012-es tavaszi érettségi A középszintű földrajzérettségi feladatsora A középszintű földrajzérettségi megoldása Az emelt szintű földrajzérettségi feladatsora Az emelt szintű földrajzérettségi megoldása A 2011-es őszi érettségi A középszintű földrajzérettségi feladatsora A középszintű földrajzérettségi megoldása Az emelt szintű földrajzérettségi feladatsora Az emelt szintű földrajzérettségi megoldása A 2011-es tavaszi érettségi A középszintű földrajzérettségi feladatlapja A középszintű földrajzérettségi megoldása |
13:30
Milyen az emelt szintű földrajzérettségi?
Az emelt szintű földrajzérettségi 240 perces, két feladatsorból áll. A vizsgán csaknem azonos arányban jelennek meg a természetföldrajzi és a társadalomföldrajzi kérdések. Itt a földrajzi-környezeti ismeretanyag 50, a topográfiai ismeretek 20, a gyakorlati jellegű feladatok 30 százalékot tesznek ki.
13:00
Ilyen a középszintű vizsga
A vizsga középszinten 120 percig tart, a diákoknak két feladatsort kell megoldaniuk 20, illetve 100 perc alatt. A feladatok 45 százaléka földrajzi-környezeti tudásra épít, 15 százalékuk a topográfiai ismereteket ellenőrzi, míg a teszt 40 százaléka gyakorlati jellegű kérdésekből áll.