Milyen esszéfeladatokat választottak az emelt szinten érettségizők? Melyek voltak a legnehezebb és a legkönnyebb kérdések? Szaktanárt kérdeztünk az emelt szintű töriérettségiről.

Ahogy arról az eduline elsőként beszámolt, az ókori kereszténységről, művészettörténetről, a kapitalista világgazdaságról, az Amerikai Egyesült Államok alkotmányáról, az 1848/49-es szabadságharcról, a két világháború közötti magyar gazdaságról, az 1956-os forradalom külpolitikai vonatkozásairól, az Európai Unió kialakulásáról, a jelenkori Magyarország demográfiai jellemzőiről és nyugdíjrendszeréről is kaptak feladatot a diákok az emelt szintű történelemérettségi első, rövid feladatokból álló részében.

„Valamivel összetettebb volt, mint a tavalyi feladatsor, de nem nevezném sem túl nehéznek, sem túl könnyűnek” – mondta az emelt szintű töriérettségiről Szabó Roland, az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium szaktanára, aki szerint az első rész feladatai közül az 1848/49-es forradalomhoz, a második világháború nagyhatalmi politikájához kapcsolódó nem okozhatott meglepetést, ahogy 1956 is gyakran szokott szerepelni az érettségin, „igaz, 1956-nál a magyarországi eseményekre szoktak koncentrálni az órákon, itt pedig a külpolitikai aspektus került középpontba”.

„Ugyanez a helyzet az ókori kereszténységről szóló feladattal is. Az ókor minden évben előkerül, de a diákok az ókori Rómával vagy az ókori görögökkel kapcsolatos kérdésre számítottak” – magyarázta. Hozzátette: a művészettörténeti korrekt, átgondolt feladat volt, míg az 5-ös feladatot nehéznek és összetettnek tartja, amely sok időt elvehetett a vizsgázóktól.

„Az amerikai alkotmány sem központi téma, egy-két órát töltenek vele a szaktanárok, elképzelhető, hogy erre nem számítottak a diákok, de a forrás alapján ki lehet következtetni a választ. Az EU-s téma viszont várható volt, de ez a feladat inkább az előzményekről szólt. Igaz, az Európai Unió témáját kevésbé szeretik a diákok, leginkább azok vannak tisztában minden részlettel, akik jogra vagy politológiára készülnek” – magyarázta.

Esszéfeladatok: mit hagytak ki a legtöbben?

Az emelt szinten vizsgázók a második részben Klebelsberg Kuno oktatáspolitikájáról, a magyarországi cigányság Kádár-kori és rendszerváltás utáni társadalmi, szociális helyzetéről, a reformkori Magyarország gazdaságáról, a Rákóczi-szabadságharcról, a reformáció kulturális hatásairól és a fejlődő országok jelenkori népesedési helyzetéről is írhatnak esszét.

Itt van a középszintű töriérettségi hivatalos megoldása.

Itt van az emelt szintű töriérettségi hivatalos megoldása.

Itt van a középszintű töriérettségi második részének nem hivatalos, szaktanár által kidolgozott megoldása.

Itt van a középszintű töriérettségi első részének nem hivatalos, szaktanár által kidolgozott megoldása!

Az emelt szintű töriérettségi első részének feladatairól itt olvashattok.

Itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat a töriérettségiről - a vizsga után jövünk a középszintű feladatsor nem hivatalos megoldásával!

Bejött az érettségizők tippje, de becsapós feladat is van a törivizsgán - itt az első tanári értékelés a középszintű töriérettségiről

1956 és Nagy Imre a középszintű töriérettségi második részében - friss infók

A bolsevik diktatúráról, a rendszerváltásról és Magyarország gazdasági teljesítményéről is kaptak feladatot a diákok a középszintű töriérettségi első részében

Szabó Roland szerint az egyetemes történelmi esszéfeladatok közül valószínűleg a fejlődő országok népesedési helyzetéről szólót választották a legkevesebbet, a többi központi témakör. A magyar történelmi feladatok közül alighanem a hazai cigányság helyzetéről szólót hagyta ki a legtöbb diák, „ugyanakkor számítani lehetett a magyarországi kisebbségek helyzetére vonatkozó esszéfeladatra is”.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Véget ért a magyarérettségi, érkezünk a nem hivatalos megoldásokkal - kövessétek az eseményeket az Eduline-on Érettségi-felvételi Székács Linda

Véget ért a magyarérettségi, érkezünk a nem hivatalos megoldásokkal - kövessétek az eseményeket az Eduline-on

Elkezdődött a 2025-ös tavasz érettségi időszak, idén több mint 142 ezren vizsgáznak valamilyen tantárgyból. Az első kötelező tantárgyból, vagyis magyarból hétfőn középszinten 77 972 fő, emelt szinten pedig 2278 tanuló ad számot tudásáról. Folyamatosan frissülő tudósításunkban minden fontos infót megtaláltok, a vizsga után pedig jövünk a nem hivatalos megoldásokkal! A magyarérettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Budapesti Metropolitan Egyetemnek.