Van még egy esély, ha lemaradtatok a felvételiről: pótfelvételi lépésről lépésre Érettségi-felvételi
Eduline

Van még egy esély, ha lemaradtatok a felvételiről: pótfelvételi lépésről lépésre

Elkezdődött a pótfelvételi időszak - ha a "sima" felvételi nem sikerült, van még egy lehetőségetek arra, hogy szeptemberben elkezdhessétek az egyetemet, főiskolát. Hogy a jelentkezés zökkenőmentes legyen, végigvezetünk titeket a pótfelvételin - a megfelelő szak kiválasztásától a beiratkozásig.

1. lépés: jelentkezhettek a pótfelvételire?

Az első és legfontosabb lépés: ellenőrizzétek, jelentkezhettek-e a pótfelvételire. Fontos szabály, hogy a pótfelvételin csak azok vehetnek részt, akik az idei általános felvételire egyáltalán nem jelentkeztek, vagy jelentkeztek ugyan, de egyetlen szakra sem kerültek be. Vagyis a pótfelvételi nem jó megoldás azok számára, akik a "sima" felvételin az első vagy a második helyen megjelölt szakra nem jutottak be, a harmadik vagy éppen a negyedik helyen megjelölt képzésre viszont nem szeretnének beiratkozni, inkább újra nekifutnának a felvételinek. Ők a pótfelvételire nem jelentkezhetnek, legközelebb a keresztféléves felvételin próbálkozhatnak (feltéve, ha a nekik tetsző szakot meghirdeti valamelyik egyetem vagy főiskola). 

2. lépés: válasszátok ki a szakot

Azt valószínűleg tudjátok, melyik képzési terület érdekel titeket igazán, de annak is érdemes utánajárni, hogy milyen követelményeket kell teljesíteni a bekerüléshez. Például kell-e emelt szintű érettségit tenni (és milyen tantárgyból vagy tantárgyakból kéri az adott intézmény), van-e alkalmassági vagy gyakorlati vizsga (ennek külön térítési díja is lehet, ezt sem árt kideríteni). A pontszámító kalkulátorral ellenőrizzétek, hány pontotok van: ha alapszakra jelentkeznétek, de 280-nál kevesebb pontot gyűjtöttetek össze, nem kezdhetitek el tanulmányaitokat, viszont felsőoktatási szakképzésre már 240 ponttal is be lehet kerülni.

A 2017-es pótfelvételin meghirdetett szakok listáját itt találjátok: először kattintsatok a kiválasztott felsőoktatási intézmény nevére, majd a „Pótfelvételi
eljárás 2017. (szeptemberben induló képzések)” feliratú egyetemi-főiskolai adatlap "képzések" fülére, ott nézhetitek meg, milyen képzésekre jelentkezhettek. A szak nevére kattintva a felvételi feltételeit is megtaláljátok, érdemes ezt a részt alaposan el kell olvasni. Érdemes megnézni az adott szak leírását a Felvi általános felvételiről szóló részében is, de a felsőoktatási intézményektől is kérhettek információt - fontos, hogy minden feltételnek megfeleljetek, minden dokumentumot benyújtsatok, különben érvénytelen lehet a pótfelvételitek.

Fontos: a pótfelvételin nincsen állami ösztöndíjas hely, csak önköltséges formában hirdetnek meg képzéseket az egyetemek és főiskolák (csak néhány kivétel van, ilyen az ápolás mesterképzési szak három felsőoktatási intézményben, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyes képzései).

3. lépés: gyűjtsétek össze a szükséges dokumentumokat

Ha már kiderítettétek, milyen előfeltételek vannak az adott szakon, kezdjétek el összegyűjteni a szükséges dokumentumokat is, mint például az érettségi bizonyítvány vagy a nyelvvizsga-bizonyítvány. Mivel a pótfelvételire is csak online, a www.felvi.hu-n elérhető e-felvételivel lehet jelentkezni, a dokumentumokat is érdemes egyből beszkennelni (ha még nem történt volna meg korábban). Fontos információ az is, hogy a jelentkezés kizárólag a hitelesítéssel együtt érvényes, a hitelesítő adatlapot az alábbi címre kell beküldeni: Oktatási Hivatal 1443 Budapest, Pf. 220, de Ügyfélapun keresztül is lehet hitelesíteni.

4. lépés: a határidők

Ne maradjatok le semmiről:

2017. július 28.: a pótfelvételi eljárás kezdete
2017. augusztus 7.: pótfelvételi jelentkezési határidő
2017. augusztus 7.: e-felvételi hitelesítési határidő
2017. augusztus 25.: pótfelvételi ponthatárhúzás
2017. szeptember: képzések indulása

5. lépés: a jelentkezés

Ha korábban nem regisztráltatok az e-felvételi rendszerében, most tegyétek meg - a rendszer számos személyes adatot kér, ezeket töltsétek ki, majd válasszátok ki a képzést. Fontos, hogy a pótfelvételin mindössze egy felsőoktatási intézmény egy szakját jelölhetitek meg.

6. lépés: gyakorlati és alkalmassági vizsgák

Ha olyan szakra jelentkeztek, amelyen gyakorlati vagy alkalmassági vizsgát is tartanak, azt a pótfelvételi hirdetményben jelzik, és közlik annak időpontját is. Az idő rövidsége miatt a vizsgára külön behívó levelet általában nem küldenek, ezért már akkor írjátok fel az összes dátumot, amikor megnyomjátok az "entert" az e-felvételi véglegesítésekor.

7. lépés: jönnek a ponthatárok

A pótfevételi ponthatárait várhatóan augusztus 25-én hozzák nyilvánosságra, ám már most több mindent lehet tudni a felvételi küszöbről (és ezek valószínűleg a szakválasztásban is segítenek majd): azokon az önköltséges képzéseken, amelyeket már az általános felsőoktatási felvételi eljárásban is meghirdettek, a pótfelvételi ponthatár nem lehet alacsonyabb a 2017. július 26-án meghatározott ponthatárnál (a teljes listát itt nézhetitek meg, az önköltséges képzéseknél a "K" betűjelet találjátok).

Ha az adott szak eddig nem indult önköltséges formában, a ponthatárnak akkor is magasabbnak kell lennie a jogszabályi minimumnál: alap- és osztatlan szakoknál ez 280, felsőfokú szakképzéseken 240, mesterszakokon 50 pont.

Örkény tarolt a magyarérettségin - kövessétek az eseményeket kedden is matekból az Eduline-on Érettségi-felvételi Székács Linda

Örkény tarolt a magyarérettségin - kövessétek az eseményeket kedden is matekból az Eduline-on

Idén több mint 142 ezren vizsgáznak valamilyen tantárgyból. Az első kötelező tantárgyból, vagyis magyarból hétfőn középszinten 77 972 fő, emelt szinten pedig 2278 tanuló ad számot tudásáról. Folyamatosan frissülő tudósításunkban minden fontos infót megtaláltok. A magyarérettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Budapesti Metropolitan Egyetemnek.