Itt van a jogászképzés ponthatára: 455 pont kellett az állami helyhez Érettségi-felvételi
Eduline

Itt van a jogászképzés ponthatára: 455 pont kellett az állami helyhez

Húsz-huszonegyszeres túljelentkezéssel kellett számolniuk idén azoknak a diákoknak, akik államilag finanszírozott...

Húsz-huszonegyszeres túljelentkezéssel kellett számolniuk idén azoknak a diákoknak, akik államilag finanszírozott jogászképzésre szerettek volna bekerülni, az országban ugyanis mindössze két helyen - az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen - lehet állami ösztöndíjasként jogot tanulni, de ott is csak ötven-ötven elsőéves kezdhet szeptemberben ingyen. Ezekért a helyekért minden eddiginél keményebb volt a verseny: az ELTE-n 467-nél, a Pázmányon 455-nél húzták meg a ponthatárt. Az összes 2012-es felvételi ponthatárt itt nézhetitek meg

A Debreceni Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem fizetős képzéséhez viszont elegendő volt a minimális, 240 pont is. A Miskolci Egyetemen 252, az ELTE fizetős nappali jogászképzésén pedig 350 volt a ponthatár.

Tippeltek - nem jött be

Az eduline által megkeresett egyetemek oktatói júniusban arra számítottak, hogy 475-485 között húzzák majd a ponthatárokat az államilag finanszírozott jogászképzésen.

Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának tanulmányi és oktatási ügyekért felelős dékánhelyettese a maximális pontszám emelése miatt körülbelül tízpontos ugrásra számított, a nyelvvizsgáért ugyanis idén már kevesebb pontot lehet kapni. „A ponthatárok szempontjából fontos az is, hogy az emelt szintű történelemérettségin a legjobbak sem nagyon teljesítettek kilencven százalék felett. Mindezzel együtt a tavalyi 427-es ponthatárhoz képest 475 és 485 közé saccolom az ideit” – mondta akkor Nagy Marianna.

Az önköltséges jogászszakokon azonban alacsonyabb ponthatárra számított a dékánhelyettes, az állami helyek számának csökkenésével kieső létszámot ugyanis pótolni kell ahhoz, hogy folytatni tudják az oktatást.

Jövőre sem lesz könnyebb

Az eduline információi szerint a jogászképzés állami támogatását már jövőre lenullázná a kormány, vagyis a 2013-as, 2014-es és a 2015-ös felvételin egyetlen állami (teljes) ösztöndíjas helyet sem kapnának a jogtudományi karok az osztatlan jogászképzésre, az ELTE és a Pázmány is elveszítené az idei 50-50-es keretszámot.

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár nem kommentálta értesülésünket, viszont júniusban kijelentette: ha valaki felveszi a diákhitelt, és jogászdiplomát szerez, átlag feletti fizetésre számíthat, amelyből "könnyedén ki tudja fizetni annak részleteit. Ha ez az elgondolás visszatartja a szegényeket, akkor itt valami logikai hiba van".

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.