Így számolhatjátok ki, hány pontotok lesz a felvételin: itt az új kalkulátor Érettségi-felvételi
Eduline

Így számolhatjátok ki, hány pontotok lesz a felvételin: itt az új kalkulátor

Még egy hónapig jelentkezhettek az egyetemek és főiskolák képzéseire - az idei pontszámítási szabályok alapján frissítettük az Eduline kalkulátorát, így most már nálunk is kiszámolhatjátok, hány ponttal vágtok neki a 2017-es felvételinek. Íme, egy kis útmutató.

1. Tanulmányi eredmények

Első lépésként érdemes megnézni a bizonyítványotokban szereplő jegyeket a 11. és a 12. osztály év végén. Végzősként persze nyilván még nem tudjátok, hogyan zárnak le idén, de azért nagyjából sejthetitek. Írjátok be a különböző tárgyakból szerzett (vagy megtippelt) jegyeket, ne felejtsétek el a természettudományos tantárgyat sem.

2. Érettségi eredmények

Ezután vegyétek elő az érettségi bizonyítványt. Az érettségi eredményeknél értelemszerűen azt is jelezni kell, ha emelt szinten értétek el az adott eredményt, amit százalékos értékben kell megadni. Figyelem, emelt szintnél csak a minimum 45 százalékos eredmény után jár többletpont.

Válasszátok ki azt a két tárgyat a negyedik oszlopban, amely azon a szakon, amelyre jelentkeztek, kötelező vagy választható érettségi tárgy. Ez azért fontos, mert az 500-ból a másik 200 pontot az így kiválasztott két érettségi tárgy százalékos eredményeiből számolják ki (ha a kiválasztott szakon több olyan tárgyat is megjelöl az egyetem vagy főiskola, amelyből érettségiztek, válasszátok ki a két legjobb eredményűt).

3. Többletpontok

Az eduline kalkulátora azt nem tudja ellenőrizni, hogy a kiválasztott egyetem kiválasztott képzésén adnak-e például többletpontot az OKJ-s szakképesítésért vagy a felsőoktatási szakképzés záróvizsgájáért (ez képzésenként eltérő lehet), ezért először nézzétek meg itt, hogy az adott szakon jár-e az eredményetekért pluszpont.

Ha igen, itt jelöljétek be, hogy van-e OKJ-s végzettségetek, felsőoktatási szakképzésen szerzett záróvizsgátok, versenyeredményetek, más - pluszpontot érő - eredményetek. Fontos még, hogy ha ugyanabból a nyelvből emelt szintű érettségitek és nyelvvizsgátok is van, csak az egyik - a számotokra kedvezőbb - jogcímen kaphattok többletpontot.

A kalkulátor a "számolás" gombra kattintva a részpontszámokat is megmutatja.

Kik nem tudják használni az eduline-kalkulátort?

A kalkulátor alap- és osztatlan képzésre lett optimalizálva, ezért ha mesterszakra vagy felsőoktatási szakképzésre jelentkeztek, ne ezzel számoljatok. Ugyanez a helyzet akkor is, ha orvosi, fogorvosi vagy állatorvosi képzésre jelentkeztek (nektek hat tantárgyból kell érettségiznetek, a kalkulátor azonban öt tantárgy eredményével számol), vagy ha olyan szakon tanulnátok tovább, amelyen az alkalmassági vagy gyakorlati vizsga eredménye, a meglévő felsőfokú végzettség alapján számolnak pontokat.

Fontos: ha különböző szakokra felvételiztek, érdemes külön-külön kalkulációkat végezni, hiszen elképzelhető, hogy más-más tantárgyak érettségi eredményét kell beszámítani. Érdemes mindig ellenőrző számításokat végezni, és figyelni a jelentkezési időszak lezárultát követően az e-felvételin megjelenő hivatalos pontszámokat.

Az idei felvételiről szóló cikkeinket itt éritek el.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.