Brutálisan magas pontok, rekordszámú gólya - minden, amit a 2025-ös ponthatárokról érdemes tudni Érettségi-felvételi
Kurucz Tünde

Brutálisan magas pontok, rekordszámú gólya - minden, amit a 2025-ös ponthatárokról érdemes tudni

Rekordszámú gólya az ELTE-n, emelkedő ponthatárok a BME-n, extrém magas pontok a Corvinuson – július 23-án este 8-kor kiderült, hogy a 130 ezer felvételiző közül kit, hova vettek fel. Sokan azonban nem feltétlen voltak boldogok, hiszen úgy vélik, elszámolták a pontjaikat.

Bár még pontos hivatalos statisztikák nincsenek, de a 2025-ös felvételin is nagy volt a harc az állami ösztöndíjas helyekért, hiszen az Oktatási Hivatal adatai alapján idén 32 egyetemen csökkentették a keretszámokat. Például 800 fővel csökkent a Debreceni Egyetemen elérhető ösztöndíjas férőhelyek száma, a Budapesti Gazdasági Egyetemen pedig 690-nel, a Széchenyi István Egyetemen 629-cel hirdettek meg kevesebb férőhelyet 2024-hez képest.

2025-es felvételi ponthatárok

A helyzetet nehezítette, hogy a pontok számítása idén sem ment zökkenőmentesen. Az Eduline nem reprezentatív felmérése szerint a felvételizők mintegy negyedénél jelentkezett valamilyen hiba. Például hiányosnak jelölték a középiskolai bizonyítványt, pedig feltöltötték, de volt, akinek az érettségi átlagot nem számították adminisztratív hiba miatt, és olyanra is akadt példa egyes technikumból egyetemre jelentkezők esetében, hogy a szakmai vizsgájukatt az intézményi pontoknál nem emelt szintű érettségiként vették figyelembe. (A témával részletesen ebben a cikkünkben foglalkoztunk.)

Ennyi gólya még soha nem volt az ELTE-n

Az diákok körében legnépszerűbb felsőoktatási intézmény idén is az ELTE volt, mégis az OH szerint a tavalyi év után idén tovább csökkentették az állami ösztöndíjas keretszámokat.

2024-ben 2283 volt a keretszám a gazdasági képzésterületen, idén ez kevesebb mint a fele; 1100 fő. De a tavalyi 3021 főről a mostani eljárásban 2489 főre csökkent a bölcsészképzéseken elérhető állami ösztöndíjas férőhelyek száma is. Ugyanakkor szerkesztőségünk információi szerint visszaállítják az ELTE-n korábbi keretszámokat.

Az egyetem szerkesztőségünk részére küldött közleményéből ugyanis kiderült, hogy ennek ellenére idén rekordszámú új hallgató, összesen 12 583 diák kezdheti meg majd tanulmányait az egyetemen szeptembertől. Alapszakra 7823, felsőoktatási szakképzésre 91, mesterszakra 3209, osztatlan szakra 1460 tanulót vettek fel. Közülük 10 054-en nappali, 2421-en levelező és 108-an esti munkarendben fogják megkezdeni a tanulmányaikat. De azt is érdemes kiemelni, hogy az ELTE gólyáinak 82%-a, vagyis 10 268 fő állami ösztöndíjas finanszírozási formában tanulhat.

Az ELTE népszerűsége a ponthatárokon is meglátszott, hiszen az egyetemen a legmagasabb ponthatárt az osztatlan, állami ösztöndíjas nappali tagozatos jogász szakon húzták, amelyhez 479 pont kellett. Ez kereken egy ponttal több, mint tavaly. Ezen kívül extrém magas volt a ponthatár a pszichológia alapszakon, hiszen állami ösztöndíjas helyre 457 ponttal lehetett bekerülni. Ehhez képest 2024-ben ugyanezen a szakon a felvételhez egy leheletnyivel kevesebb, 453 pont is elég volt.

A Corvinushoz legalább 433 pont kellett

Több szak esetében stagnáltak a ponthatárok a Corvinuson. A tavalyi évhez hasonlóan az egyetemen meghirdetett alapképzések közül idén is az angol nyelvű nemzetközi gazdálkodás szakra kellett a legtöbb pont, hiszen térítésmentes formához legalább 478 pontot kellett szerezni a felvételin. (Érdemes megjegyezni, hogy tavaly is ezen a szakon, 478 pontnál húzták meghatárt. )

Idén a szintén angol nyelvű nemzetközi tanulmányok szakra és a magyar nyelvű alkalmazott közgazdaságtan szakra 455 ponttal, míg a magyar nyelvű gazdálkodási és menedzsmentre 443 ponttal lehetett bekerülni.

A gazdálkodási és menedzsment szakon magyar és az angol nyelvű programok pontszámai idén szinte azonosak: előbbin 443, utóbbin 440 pont.

Azt érdemes megjegyezni, hogy tavaly a magyar nyelvű gazdálkodási és menedzsment képzésnél szintén 443 volt a ponthatár, ehhez képest a szak angol nyelvű párjánál tavaly 460 pontra volt szüksége a felvételizőknek.

A 2025-ös felvételin angol nyelvű kommunikáció- és médiatudomány alapképzéshez 433 pont, az angol nyelvű filozófia, politika, gazdaság szakra 450 pont, a szintén angol nyelvű üzleti adattudományra 444 pont, a magyar nyelvű gazdaságinformatikus, illetve a gazdaság- és pénzügy-matematikai elemzés osztatlan szakra egyaránt 440 pont volt a minimum térítésmentes formában.

A Corvinus térítésmentes képzéseire 433 pont alatt, az önköltséges helyeire 400 pont alatt nem lehetett bekerülni.

BME-re és a Semmelweisre több pont kellett

A BME műszaki képzései közül egyedül az építészmérnöki szak érte el állami ösztöndíjas, nappali tagozaton a bűvös 400-as ponthatárt. A tavalyi 398 pont után idén már 424 pont kellett a felvételhez, de a vegyészmérnöki (327 pont), járműmérnöki (338 pont), építőmérnöki (345 pont) és mechatronikai mérnöki (394 pont) képzéseken is emelkedtek a ponthatárok.

A Semmelweisen a tavalyi csökkenés után idén néhány ponttal magasabban húzták meg a ponthatárt. Az osztatlan általános orvosi képzés állami ösztöndíjas helyére 427 pont kellett, ehhez képest tavaly 424 pont is elég volt.

Mi történik ezután?

Bár a legizgalmasabb részén a felvételinek már túl vagytok, de még nem dőlhettek hátra, hiszen a beiratkozás, a gólyatábor még csak ezután következik. Ha pedig a lakóhelyetektől távoli városba kell az egyetem miatt költöznötök, akkor kollégiumot vagy albérletet kell keresnetek.

Jó, ha tudjátok, hogy az Oktatási Hivatal legkésőbb július 31-ig megküldi a besorolási döntéseket, amit az E-felvételiről tölthettek majd le, ebben lesz benne többek között a beiratkozás dátuma és helye is.

Ha nem kerültetek be, akkor se szomorkodjatok, hiszen napok kérdése és indul a pótfelvételi, melyről a korábbi évekhez hasonlóan az Eduline-on is beszámolunk.  Ne legyetek elkeseredve, hiszen még könnyen előfordulhat, hogy szeptemberben azokkal együtt, akiket most felvettek, ti is elkezditek az egyetemet.