Témakörök, számológép és függvénytáblázat - minden, amit keddi matekérettségiről tudni érdemes Érettségi-felvételi
Kurucz Tünde

Témakörök, számológép és függvénytáblázat - minden, amit keddi matekérettségiről tudni érdemes

Hány percig lehet írni a matekot? Milyen számológépet lehet használni? Lehet-e post-it a függvénytáblázatban? Május 6-án, kedden 9 órakor a matekkal folytatódnak az írásbelik. Összegyűjtöttünk minden fontos információt. A matematika érettségi nap szakmai támogatását köszönjük az Óbudai Egyetemnek.

Kedden matekból középszinten 73 318-an, emelt szinten pedig 7798-an érettségiznek. A vizsgakövetelmények ugyanazok, mint amelyek tavaly voltak.

Vagyis a  2025-ös vizsgasorban is főleg olyan feladatokra lehet számítani, amelyek hétköznapi, gyakorlati problémákkal foglalkoznak (például a 2024-es vizsgán a szolnoki habos isler került elő a második részben), de lehetnek olyan pénzügyi számításos feladatok is, amelyek csak 2024-ben kerültek le emeltről középszintre.

Matekérettségi 2025

A vizsgasor szerkezete ugyanolyan maradt: továbbra is két feladatlapot kaptok középszinten.

Az I. rész általában 12 feladatot tartalmaz, erre 45 percetek van. Amint azonban letelik az időtök, a feladatlapot a felügyelő tanár összegyűjti, így ezzel a feladatrésszel a későbbiekben már nem foglalkozhattok.

A II. részre már 135 percetek lesz, de ez a feladatlap további két részből áll:

  • A II. A rész három, egyenként 9-14 pontos feladatból épül fel.
  • A II. B részben pedig három, egyenként 17 pontos feladatot találtok, de ebből csak kettőt kell megoldanotok.

Fontos, hogy a II. rész feladatait tetszőleges sorrendben oldhatjátok meg, így ha elakadtok valamelyiknél, akkor később bármikor visszatérhettek rá.

Nem mindegy, milyen számológép van nálatok

A matekérettségin olyan számológépet használhattok, ami nem alkalmas adatok tárolására, így az eszköz kiválasztásakor erre mindenképp figyeljetek. Emellett függvénytáblázat is legyen nálatok, akár többféle kiadás, de arra figyeljetek, hogy ne legyen benne semmilyen papírlap vagy éppenséggel könyvjelző, mert a vizsgaszabályzat ezeket tiltja.

Ezen kívül a matekérettségire feltétlen vigyetek magatokkal körzőt, vonalzót és szögmérőt, mert a geometriai példáknál szükség lehet rájuk.

Mit kell tudni a keddi matekérettségire középszinten?

A témakörök középszinten az alábbi, hozzávetőleges arányokkal fordulnak elő:

  • Gondolkodási módszerek, halmazok, logika, kombinatorika, gráfok: 20%
  • Számelmélet, algebra: 25%
  • Függvények, az analízis elemei: 15%
  • Geometria, koordinátageometria, trigonometria: 25%
  • Valószínűség-számítás, statisztika: 15%

Hogyan osztályozzák az írásbelit matekból?

Azt jó, ha tudjátok, hogy a matekérettségin középszinten 100 pontot tudtok szerezni az írásbelin, amiből az első 30, míg a második rész 70 pontot ér. Az érdemjegyek pedig a következőképpen alakulnak:

  • 80-100% - jeles (5)
  • 60-79% - jó (4)
  • 40-59% - közepes (3)
  • 25-39% - elégséges (2)
  • 0-24% - elégtelen (1)

Kinek kell szóbeliznie?

Akkor se essetek kétségbe, ha a matekérettségitek rosszul sikerül, és nem éritek el a 25 százalékot, de jobbat írtatok, mint 12 százalék. Ebben az esetben ugyanis szóbeliznetek matekból: egy egyszerű tételt kell bizonyítanotok, majd utána három, számolásos példát kell megoldanotok.

A középszintű matektudás elég az egyetemre?

Dr. Vajda István, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karának egyetemi adjunktusa úgy fogalmazott, hogy az elmúlt években a középszintű érettségi követelményeiben néhány terület, például a trigonometria és a koordináta-geometria anyaga mérséklődött, így ezek pótlására egyetemi tanulmányaink során külön figyelmet fordítanak.

Bár a hallgatók átlagos matematikai készsége némileg változott – például számolási készségük, elemi algebrai jártasságuk, illetve függvényismeretük terén –, pozitívum, hogy az Óbudai Egyetemen különböző támogatási formákkal segítjük a felzárkózást, hogy minden hallgató sikeresen vegye az akadályokat

- fejtette ki az egyetemi adjunktus, majd hozzátette, hogy a műszaki karokra bekerülő diákoknak az algebra a legfontosabb témakör, hiszen ez mindennek az alapja.

„Kiemelném az ekvivalens átalakítások és az egyenletek mellet az egyenlőtlenségeket, amelyek a felsőbb matematikában fontos szerepet játszanak. Ugyancsak szükség lesz a hatványozás, gyökvonás és logaritmus témakörökre. Függvénytanban a fontosabb elemi függvényekre és tulajdonságaikra érdemes odafigyelni, a bonyolultabb függvényekre az egyetemen úgyis sor kerül. Geometriából az egyszerűbb alakzatokat kell ismerni, ezek kerületének és területének számítását. Fontos a Pitagorasz-tétel ismerete. Trigonometriából és koordináta-geometriából minden fontos a középszintű érettségi anyagából. Ebből a két témakörből ideális lenne, ha ezen felül ismernék a szögfüggvények kiterjesztését is, koordináta-geometriából pedig legalább a kör és a parabola egyenletét” - tanácsolta Dr. Vajda István.

A magyarérettségiről szóló tudósításunkat itt tudjátok megnézni.

 

Mindjárt kezdődik a matekérettségi, kövessétek velünk ma is percről percre az Eduline-on Érettségi-felvételi Kurucz Tünde

Mindjárt kezdődik a matekérettségi, kövessétek velünk ma is percről percre az Eduline-on

Kedden több mint 75 ezren írásbeliznek matekból közép- vagy emelt szinten. Az Eduline-on ma is mindent megtaláltok a feladatokról, a témakörökről, a vizsga után pedig jövünk a nem hivatalos megoldásokkal! A matematika érettségi nap szakmai támogatását köszönjük az Óbudai Egyetemnek, a feladatsor megoldását pedig a Corvinus érettségi előkészítő szervezetének, a Studium Generale-nak.