A magyarérettségi második részében választható műértelmezés szövege lehet líra, széppróza vagy akár drámarészlet is, a diákok azonban minden évben novellaelemzésben reménykednek és gyakran azt is kapnak. Hoztunk egy kis segítséget, hogy amennyiben idén is novella lesz a műértelmezés szövege, minden pontot bezsebeljetek.
Május 5-én a magyarérettségivel indul az idei tavaszi érettségi szezon.
A vizsgázóknak tavalyhoz hasonlóan az írásbeli érettségi vizsga első részében idén is egy műveltségi tesztet kell majd megoldani, míg a második részben egy műértelmezés és egy általános témakifejtő esszé megírása közül választhatnak.
Hogy a két feladattípus közül melyiket lehet egyszerűbben megoldani, az nagyban függ attól is, hogy idén milyen mű szerepel majd a műértelmezésben, és hogy mi, vagy éppen ki lesz a témája az általános témakifejtő esszének.
Évről évre novellában reménykednek
Bár az érettségi vizsgaszabályzata szerint a műértelmezés feladat bázisszövege lehet lírai alkotás, szépprózai mű vagy műrészlet és drámarészlet is a magyar irodalom bármely korszakából, stíluskorszakából és szerzőtől, a diákok általában novellában reménykednek, hiszen ennek elemzése jól behatárolható szempontok alapján történik.
Ezek a szempontok a novella
- témája,
- címe,
- helyszíne,
- ideje,
- szerkezete,
- az elbeszélő személye,
- szerepelői,
- stílusa.
Így lehet maxpontos a novellaelemzés
Bár azt lehetetlen megjósolni, hogy idén is novellát kapnak-e a diákok a műértelmezésben vagy sem, a fentebb felsorolt szempontokat érdemes észben tartani és novella esetén használni a műelemzéshez. Hogy pontosan hogyan, ahhoz adunk néhány tippet.
Téma
Nem attól lesz műértelmezés az esszétek, hogy leírjátok, mi történt benne. A részletes cselekményleírást tehát kerüljétek. Azt azonban mindenképp fejtsétek ki, hogy mi a kapott szöveg központi témája. Ez lehet például szerelem, háború vagy gyilkosság is.
Cím
Az elemzés során mindenképp térjetek ki a cím és a szöveg kapcsolatára, azon belül is arra, hogy megjelöli-e a szöveg témáját, utal-e valamilyen történésre, esetleg a történet végére, vagy kiemel-e valamilyen visszatérő jelenetet, motívumot.
Helyszín és idő
Az elemzés elején térjetek ki arra, hogy hol és mikor játszódik a kapott történet, milyen hosszú időszakot ölel fel, és hogy végig egy helyszínen játszódik, vagy feltűnnek-e benne más helyszínek is.
Elbeszélő
Mindenképp térjetek ki arra, hogy ki a kapott novella elbeszélője, és hogy ez az elbeszélő része-e a műnek (E/1-ben beszél), vagy egy külső szemlélő (E/3-ban beszél). Amennyiben külső szemlélőről van szó, fontos az elbeszélő attitűdje is (például tárgyilagos, mindentudó, véleményalkotó).
Szereplők
Jellemezzétek a történet szereplőit; beleértve azok külső és belső tulajdonságait. Írhattok az értékrendjeikről, céljaikról, történetbeli szerepeikről is.
Stílus
Stílusát tekintve a kapott mű lehet;
- romantikus, amennyiben fantáziavilág, népies motívumok, eltúlzott karakterek, fordulatokban gazdag történet jellemzi,
- realista, ha a valóságot ábrázolja, az írónak fegyelmezettebb a stílusa és bonyolult lélekábrázolás jellemzi, illetve
- naturalista, ami a realizmus erősebb formája, és
- groteszk is, ha ötvözi a tragikust a komikussal, szélsőségesen összeillő elemeket társít.
Igyekezzetek megállapítani a mű stílusát és írjatok néhány gondolatot arról, hogy erre miből következtettetek.
Szerkezet
A novellák szerkezete öt részből épül fel. Ez az öt szerkezet az
- expozíció (helyszín, szereplők megnevezése),
- bonyodalom (ez az alapkonfliktust jelenti),
- kibontakozás (hosszabb eseménysort jelölt, általában sok feszültség van benne),
- tetőpont (a feszültség a tetőfokára hág, de még nem dőlt el, hogyan végződik a küzdelem), és
- megoldás (ez az események lezárása, általában tragikus vagy nyugodt vég).
Ezeket külön-külön fejtsétek ki az esszétekben és térjetek ki arra is, hogy a novellában a párbeszédek vagy a leírások hangsúlyosabbak-e.
Befejezés
Ha az itt felsorolt szempontok kidolgozásával megvagytok, zárjátok le az elemzéseteket. Ebben írhattok akár saját véleményről is, reflektálva arra, hogy miért aktuális a novella témája a mai világra vagy társadalomra, vagy hogy milyen szerepe, öröksége van a szerzőjének.