Olyan lesz, mint a tavalyi? Ilyen lehet idén a sokat kritizált magyarérettségi Érettségi-felvételi
Székács Linda

Olyan lesz, mint a tavalyi? Ilyen lehet idén a sokat kritizált magyarérettségi

Május 5-én kezdődnek a 2025-ös tavaszi érettségi vizsgák a magyar nyelv és irodalom írásbelivel. A tantárgyból a 2020-as új Nemzeti alaptanterv szerint tavaly vizsgáztak először a diákok, így a 2025-ös év lesz a második, amin a korábbiakhoz képest némileg megváltozott feladatlappal találkoznak majd az érettségizők.

A diákokkal együtt a magyartanárok is izgatottan várják, vajon milyen feladatlapot kapnak majd idén a vizsgázók május 5-én, a magyarérettségi napján, hiszen ez fogja eldönteni, hogy a vizsgák összeállítói ragaszkodnak-e a tavaly megismert feladattípusokhoz vagy sem.

"Nagyon nehéz bármit is tippelni. Ez lesz a második év, amikor ilyen típusú a magyarérettségi. Meglátjuk" - nyilatkozta ezzel kapcsolatban Németh Nikolett magyartanár az Eduline-nak.

Hogyan változott a középszintű magyarérettségi 2024-ben?

A 2024-ben megváltozott magyarérettségit számos súlyos kritika érte. Tavalyi cikkünkben Schiller Mariann, a Magyartanárok Egyesületének választmányi tagja azt mondta; a vizsga a korábbiakhoz képest több évtizedet lépett vissza. Gyakorlati feladatok helyett ugyanis sokkal inkább a lexikális tudást kérik számon, az óriási tananyag megtanulása és megtanítása miatt pedig nem marad arra idő, hogy az órákon a diákok elmélyülten ismerkedjenek meg a művekkel.

"A magyar kultúrához való kapcsolódás az, hogyha valaki el tudja olvasni és értelmezni a szövegeket, a régieket és az újakat is. Ha a diákokat folyamatosan adatokkal bombázzuk, akkor ezt a célt nem fogjuk elérni. Nem nevelünk olvasókat attól, hogy elmondjuk, miről szól a könyv" - fejtette ki lapunknak.

A lexikális tudás számonkérése alatt azt értjük, hogy míg a magyarérettségi a korábbi években az I. részben egy szövegértés és egy gyakorlati feladatból állt, a II. részben pedig a tanulók kiválaszthatták, hogy egy műértelmező esszét írnak, vagy pedig egy összehasonlító elemzést, addig 2024-től a vizsga

  • I. része egy 40 pontos szövegértés feladatból és egy 20 pontos irodalmi és nyelvtani  "kvízből" áll,
  • a II. részből pedig kikerült az összehasonlító elemzés. Helyette egy 40 pontot érő műértelmezés és egy témakifejtő esszé közül választhatnak a vizsgázók.

A legtöbb aggodalmat az irodalmi-nyelvtani feladatlap okozhatja. Ebben 2024-ben olyan feladatokat kaptak a tanulók, amikben többek között

  • korstílusok, stílusirányzatok jellemzőit kellett beírni egy táblázatba,
  • irodalmi alkotások szereplőinek nevéből kellett rájönni, hogy annak mi a címe, írója és műfaja,
  • memoritert kellett kiegészíteni hiányzó szavakkal.
Az általunk megkérdezett magyartanár azonban ezzel kapcsolatban bizakodó. Azt mondja, bármilyen feladatot is kapnak a középszinten vizsgázó diákok, ha figyeltek az órákon az elmúlt években, nem lesz problémájuk ezek megoldásával.

Hogyan pontozzák a magyarérettségit közép- és emelt szinten?

Középszinten a magyar írásbelivel összesen 100, a szóbelivel pedig 50 pontot lehet szerezni.

A magyar írásbeli pontozása a következőképpen oszlik el:

I. rész:

  • szövegértési-nyelvi feladatsor - 40 pont
  • irodalmi feladatlap - 20 pont
Mindezek megoldására 90 perce lesz az érettségizőknek.

II. rész

A vizsga második részét 150 perc alatt kell megoldani, ebben

  • a műértelmezés vagy témakifejtő dolgozat/esszé írása maximum 40 pontot ér.

A feladatlap megoldása során a súlyos helyesírási hibák és a csúnya, rendezetlen íráskép mínuszpontokkal járhat. A helyesírási hibákért 8, az írásképért 2 pontot vonhatnak le.

Emelt szinten szintén maximum 100 pontot szerezhetnek az érettségizők az írásbelivel és 50 pontot a szóbelivel. Az I. részben található szövegértési nyelvi-irodalmi feladatsorra 40, II. rész szövegalkotásában a műértelmező szövegre 40, a reflektáló szövegre pedig max 20 pontot lehet kapni. A rossz helyesírásért itt is -8, a csúnya írásképért pedig -2 pont járhat.

Milyen segédeszközöket lehet használni?

A középszintű írásbeli vizsgán magyarból tantermenként négy nyomtatott helyesírási szótárt kell biztosítani az iskolának, továbbá valamennyi vizsgázó számára kell hogy legyen 9-12. évfolyamos, a tankönyvjegyzékben szereplő irodalmi szöveggyűjtemény. Emelt szintű érettségi vizsgán ezek közül csak a nyomtatott helyesírási szótár használható.

Számít a Jókai Mór-emlékév?

200 évvel ezelőtt született Jókai Mór magyar író, aminek tiszteletére a 2025-ös évet a Kulturális és Innovációs Minisztérium kezdeményezésére a Magyar Országgyűlés Jókai-emlékévvé nyilvánította. Hogy lehet-e emiatt Jókai Mór az idei magyarérettségiben, azzal kapcsolatban az általunk megkérdezett magyartanár azt mondta: Jókai Mór annyira alapvető eleme a magyar irodalomnak, hogy akkor sem lenne meglepő egy vele kapcsolatos kérdés vagy feladat, ha nem lenne emlékév.

Vajon felbukkannak majd a magyarérettségiben? Ilyen irodalmi évfordulók vannak 2025-ben