Egyetemi felvételi 2025: elmagyarázzuk egyszerűen, hogyan számolják a pontokat Érettségi-felvételi
Kurucz Tünde

Egyetemi felvételi 2025: elmagyarázzuk egyszerűen, hogyan számolják a pontokat

Keresztféléves képzésen gondolkodtok vagy végzősök vagytok és majd csak tavasszal jelentkeznétek egyetemre? Összegyűjtöttünk mindent, amit a 2025-ös felvételi pontszámításról tudnotok kell.

Az egyetemi felvételin 2025-ben is 500 pontos rendszerben számolják majd ki a pontjaitokat. Vagyis:
  • Középiskolai eredmények: 200 pont
  • Érettségi eredmények: 200 pont
  • Intézményi pontok (korábban többletpontok): 100 pont

Fontos, hogy 2025-ben is lehet duplázni az érettségi pontokat, ha a középiskolai eredményeitek egy kicsit gyengébben sikerültek. Ha pedig technikumban vagytok végzősök, és a szakmai vizsgátok legalább négyes lesz és szakirányban tanulnátok tovább, akkor lehetőségetek van arra, hogy ennek a négyszeresét vegyék figyelembe.

Továbbra is a felvételi eljárás során mindig a számotokra legkedvezőbb módon fogják számolni a pontjaitokat. Arra is készüljetek, hogy mivel az egyetemek több mindenben saját hatáskörben döntenek, ezért ha például 3 különböző helyre jelentkeztek, akkor 3 különböző pontotok lesz. Ha szeretnétek kiszámolni a pontjaitokat, akkor segítségetekre lesz az Eduline pontszámító kalkulátora, amit ezen a linken érhettek el.

Középiskolai eredmények számítása 2025 – 200 pont

A középiskolai eredmények számításánál az utolsó kettő év végi eredményeteket nézik az alábbi tárgyakból:

  • magyar nyelv és irodalom
  • történelem
  • matematika
  • egy legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom)

Az ötödik tárgy egyetemenként, sőt karonként és szakonként is változhat, ezért ezt mindig érdemes megnézni a felvételi tájékoztatóban.

A középiskolai eredmények számításánál veszik figyelembe az érettségi eredményetek átlagát is függetlenül attól, hogy emelt vagy éppenséggel középszinten vizsgáztatok. Az átlag kiszámításánál ugyanannyit ér például egy 78 százalékos középszintű töri érettségi, mint egy 78 százalékos emelt szintű.

Itt kiszámolhatjátok a pontjaitokat

Ha szívesen kalkulálnátok a pontjaitokkal, próbáljátok ki az Eduline pontszámító kalkulátorát.

Számolgatnátok? Itt megnézhetitek, milyen adatokat kell megadnotok, melyik pontszámítással jártok jobban, és hogyan működik a kalkulátor. A 2024-as felvételi összes ponthatárát itt tudjátok megnézni.

Érettségi eredmények számítása 2025 – 200 pont

A 2025-ben is az egyetemek maguk dönthetik el, hogy melyik két tárgy, aminek az eredményét figyelembe veszik, és azt is előírhatják, hogy az adott tárgyból a felvételhez milyen szintű érettségit kérnek. Ráadásul meghatározhatják azt is, milyen tantárgyat fogadnak el ötödiknek.

Annyi azonban biztos, hogy itt már számítani fog, hogy emelt vagy középszinten vizsgáztok. Például egy 87 százalékos középszintű magyarérettségiért a diák csak 58 pontot kap, míg ha ugyanennyit teljesít az emelt szintű érettségin, akkor 87-et.

Intézményi pontok számítása 2025 – 100 pont

Az egyetemek maguk dönthetik el azt is, hogy mire mennyi pluszpontot adnak. Többletpontot kaphattok például:

  • az esélyegyenlőségért,
  • a sporteredményekért,
  • a tanulmányi vagy művészeti versenyeken elért eredményekért,
  • az esélyegyenlőségért,
  • a katonai szolgálatért,
  • a szakképesítésért,
  • az emelt szintű érettségiért, és
  • nyelvvizsgáért vagy nyelvtudásért.

Ezeken kívül az egyetemek pluszpontokkal jutalmazhatják többek között a munkatapasztalatot és a kompetenciatesztek eredményeit, de a katolikus hittant, a helyi középiskolai érettségit vagy az MCC-s képzéseket is. Erről bővebb információt mindig az adott szak felvételi tájékoztatójában találtok.

A keresztféléves felvételivel részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk:

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.