Száz pontból nyolcvankilenc a központi felvételin - ilyen eredményekkel hívják be szóbelizni a legjobb középiskolába jelentkezőket Érettségi-felvételi
Székács Linda

Száz pontból nyolcvankilenc a központi felvételin - ilyen eredményekkel hívják be szóbelizni a legjobb középiskolába jelentkezőket

Alig néhány nap múlva kezdődnek a szóbeli felvételi vizsgák az ezt megkövetelő középiskolákban. Mutatjuk, hogy a legerősebb intézményekben hány pontot kellett elérniük a felvételizőknek, hogy szóban is meghallgassák őket.

Március 4-én újabb fordulóponthoz ér a középiskolába készülő diákok felvételi időszaka, kezdetét veszik ugyanis a szóbeli felvételi vizsgák azokban az intézményekben, ahol a felvételinek a szóbeli meghallgatás is a feltétele. A középiskolai felvételi során ugyanis az intézmények háromféle pontszámítási mód közül választhatnak. Vannak olyan gimnáziumok, technikumok, szakgimnáziumok és szakiskolák, ahol a jelentkezők pontjait csak az általános iskolai jegyek alapján számolják, míg máshol kötelező a központi írásbeli megírása, a legerősebb intézményekben pedig szóbeli felvételire is behívják a jelentkezőket.

Bizonyos intézményekben azonban a szóbeli vizsgára csak azokat a tanulókat hívják be, akik a központi írásbelin elég pontot értek el ahhoz, hogy legyen esélyük bekerülni a választott intézménybe. Előfordulhat tehát, hogy akiknek az írásbelije rosszul sikerült, ők nem kapnak behívót a szóbelire. Ebben az esetben érdemes lehet a sorrendmódosításon is elgondolkodni, ami április 8 és 10 között lesz esedékes.

Szóbeli behívó ponthatárok a legjobb gimnáziumokban

Azokban a középiskolákban, ahol kötelezővé tették a központi írásbeli vizsga megírását, a diákok összpontszámának legalább felét ennek az eredményei kell hogy adják, arról viszont az iskola dönt, hogy mindkét tárgyból kéri-e a vizsga eredményét. Előfordulhat, hogy vagy csak a magyar, vagy csak a matek eredményét számítják be, de az is lehet, hogy az egyik tantárgy pontszámát nagyobb súllyal veszik figyelembe, mint a másik tárgyét. A pontos szabályokat a felvételi tájékoztatókban írják le.

Ahogy korábban már említettük, a legerősebb intézmények többségében az írásbeli eredményétől teszik függővé, hogy behívják-e szóbelizni a jelentkezőket. A HVG 2024-es középiskolai rangsorában a harmadik helyet megszerző ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnáziumba például a honlapjukon közzétett információk szerint a nyolcosztályos gimnáziumba jelentkező 322 tanuló (negyedikesek) közül csak azokat a diákokat hívják be a szóbelire, akik a központi felvételi vizsgán legalább 89 pontot szereztek, míg a 6+1 évfolyamos gimnáziumba jelentkező (hatodik osztályos) 306 tanuló közül csak az írásbelin legalább 80 pontot elért diákok szóbelizhetnek.

A HVG rangsorában idén a 9. helyen szereplő Városmajori Gimnáziumban a felvételizők maximum 151 pontot érhetnek el. A bizonyítványból számolt hozott eredményért a tanulók 20 pontot kaphatnak, az írásbeli vizsgán 100 pontot szerezhettek, a szóbeli vizsgán pedig maximum 31 pont kapható. Erre azonban csak azokat a diákokat hívják be, akik az intézményben az eddig megszerezhető 120 pontból (központi írásbeli és hozott eredmények) hatosztályos gimnáziumi osztály esetén komplex emelt szintű angol tagozaton legalább 94, komplex emelt szintű német nyelvi osztályba jelentkezés esetén pedig 90 pontot értek el. A kilencedik osztályba jelentkező nyolcadikosok esetében pedig a szóbelire behívó ponthatárok osztályonként a következőképp alakulnak:

  • 0850 (ny, német): 90 pont
  • 0855 (ny, spanyol): 96 pont
  • 0930 (C, ének): 63 pont
  • 0931 (C, biológia): 90 pont
  • 0942 (C, fizika): 90 pont
  • 0940 (D, matematika): 96 pont
  • 0934 (D, magyar): 90 pont
  • 0932 (D, történelem): 90 pont

Hasonló felvételi követelményeknek kell megfelelniük továbbá a HVG idei rangsorában az 5. helyezett ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnáziumba jelentkezőknek is, akiket az iskola tájékoztatója alapján csak akkor hívnak be a szóbeli vizsgára, ha az eddig megszerezhető 110 pontból legalább 87-et, de legfeljebb 95,5 pontot értek el.

"Azok, akik az eddig megszerezhető 110 pontból (matematika írásbeli: 50 pont, magyar nyelv írásbeli: 50 pont, hozott pontok: 10 pont) legalább 96-ot értek el, felmentést kapnak a szóbeli felvételin való részvétel alól"

- teszik hozzá, ami alapján arra lehet következtetni, hogy a legalább 96 pontot szerzett diákok hátradőlhetnek, hiszen őket a szóbeli vizsga teljesítése nélkül is felvehetik az intézménybe, amennyiben egy szóbelivel együtt jobban teljesítő diák nem előzi meg őket.

Szintén ponthatárhoz kötik a szóbelire való behívást a budapesti VII. Kerületi Madách Imre Gimnáziumban is, ahol viszont nagyobb arányban számítják be az általános iskolában elért eredményeket. A felvételi tájékoztatójuk szerint ugyanis az intézmény pontszámítása a következő:


elérhető pontszámsúlyozásmaximális pontszám
központi írásbeli – anyanyelv50 (pont)2 x100 (pont)
központi írásbeli – matematika50 (pont)2 x100 (pont)
helyi szóbelik – általános rész40 (pont)1 x40 (pont)
helyi szóbelik – idegen nyelv40 (pont)1 x40 (pont)
hozott pont70 (pont)1 x70 (pont)
ÖSSZESEN

350 (pont)

Szóbelizni pedig csak azokat a diákokat hívják be, akik a 70 hozott pontból legalább 63 pontot elértek, az idegen nyelv tudásuk eléri az általuk meghatározott nyelvi minimumot, valamint a központi írásbelin is teljesítették az általuk meghatározott ponthatárt. Ezt a cikkünk írásakor egyébként még nem tüntették fel a honlapjukon.

A legjobb alapítványi gimnáziumok

A HVG Középiskola 2024-es kiadványának alapítványi iskolákra vonatkozó részrangsorában az első helyen szereplő Alternatív Közgazdasági Gimnázium, Szakgimnázium és Általános Iskolába az intézmény honlapján megjelent tájékoztató szerint 273 hatodikos és 277 nyolcadikos tanuló jelentkezett. Közülük 180-180 tanulót hívnak be felvételi beszélgetésre, bekerülni azonban mindkét esetben csak 32-32  diáknak sikerülhet.

A 7. osztályos szóbeli behívó ponthatára 112 pont, a 9. osztályba készülőké pedig 114 pont, amit szintén a központi felvételi és az általános iskolából hozott jegyek alapján számítanak.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.