Miért fontos a sorrend az egyetemi felvételin? Érettségi-felvételi
Székács Linda

Miért fontos a sorrend az egyetemi felvételin?

"Van jelentősége a jelentkezési sorrendnek?" - tette fel a kérdést egy felvételiző az Érettségi 2024 Facebook-csoportban. A válaszunk pedig az, hogy igen, nagyon is van.

Az, hogy milyen sorrendben szerepelnek a listátokban az egyetemi jelentkezés során megadott szakok olyannyira fontos, hogy amennyiben "rossz" sorrendet állítotok fel, akár a jelentkezéseteket is elbukhatjátok. A jelentkezőket ugyanis sorrendben veszik fel, ami azt jelenti, hogy először megnézik, hogy elértétek-e a ponthatárt az első helyen megjelölt képzésen. Ha nem, akkor ugyanezt megteszik a második helyen megjelölt szakotokon, majd így tovább a listátok utolsó helyén megjelölt képzésig.

Mindenki csak egy képzésre kerülhet be, így létfontosságú, hogy a megjelölt képzések preferenciasorrendben szerepeljenek, mert később - hiába éritek el esetleg a szükséges ponthatárt több képzésen is - nem válogathattok a képzések között, és nem választhatjátok ki ti magatok, hogy a megjelölt képzések közül melyikre akartok beiratkozni. Ha pedig olyan szakra kerültök be, amire annyira nem is szeretnétek járni, akkor ahhoz, hogy váltsatok a következő felvételi eljárás során újra kell felvételiznetek.

A legfontosabb tudnivalók a 2024-es felsőoktatási felvételiről

A 2024-es általános felvételi eljárás során február 15-ig adhatjátok le a jelentkezéseteket az egyetemek szeptemberben induló képzéseire. Ha a jelentkezés leadása után meggondolnátok magatokat, egyetlen alkalommal lesz lehetőségetek, hogy módosítsatok a sorrendeteken. Ekkor azonban új képzést már nem vehettek fel a listátokba, ezért arra figyeljetek, hogy most mindenképp olyan egyetemek és szakok szerepeljenek benne, ahová és amire szívesen járnátok a következő években.

Intézményi pontok számítása 2024

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.