A magyar érettségi szövegalkotás részében gyakori, hogy az egyik választható opció az egy novella. Ehhez hoztunk egy kis útmutatót.
Bár még csak tippelgetni lehet, hogy milyen feladatok lesznek, de évek óta jellemző, hogy az utolsó feladatnál egy novella, illetve két vers összehasonlítása közül kell választani. Az elemzéseteket nyilván magához a novellához, szerzőhöz és a feladatleírásban megjelölt konkrét kitételekhez kell igazítanotok, de hoztunk pár tippet, ami segíthet a fogalmazás felépítésében. Ezek az elemzési szempontok alapján érdemes nekikezdeni az esszéhez:
Téma
Nem észszerű hosszasan taglalni a történet cselekményszálát, de magát a témát röviden érdemes kifejteni, például, hogy szerelmről, háborúról vagy erőszakról van szó.
Cím
Itt főleg arra gondolunk, hogy milyen viszonyban van a szöveg a címmel - megjelöli a témát, utal a történet végére, kiemel egy visszatérő motívumot.
Szerkezet
A novellák szerkezete öt részből épül fel: expozíció (helyszín, szereplők megnevezése), bonyodalom (ez az alapkonfliktust jelenti), kibontakozás (hosszabb eseménysort jelölt, általában sok feszültség van benne), tetőpont (a feszültség a tetőfokára hág, de még nem dőlt el, hogyan végződik a küzdelem), megoldás (ez az események lezárása, általában tragikus vagy nyugodt vég). Érdemes ezekről külön-külön is írni, illetve arra is ki lehet térni, hogy a párbeszédek vagy a leírások vannak-e túlsúlyban.
Helyszín
A főbb helyszíneket is meg lehet említeni.
Idő
Mikor játszódik a történet, illetve milyen hosszú időszakot mutat be?
Elbeszélő
Itt azt érdemes megfigyelni, hogy az elbeszélő része-e a műnek, tehát E/1-ben beszél vagy E/3-ban tehát külső szemléő. Az utóbbinál még az is fontos, hogy milyen az elbeszélő attitűdje: tárgyilagos, véleményt alkot vagy mindentudó.
Szereplők
Itt a szereplők jellemzése a lényeg, külső és belső tulajdonságokról egyaránt lehet írni. Mi a céljuk, esetleg kiderül-e valami az értékrendjéről.
Stílus
Stílusát tekintve lehet a mű romantikus (fantázia világ, népies motívumok, eltúlzott karakterek, fordulatokban gazdag történet), realista (valóságot ábrázol, az írónak fegyelmezettebb a stílusa és bonyolult lélekábrázolás jellemzi) naturalista (a realizmus erősebb formája), groteszk (ötvözi a tragikust a komikussal, szélsőségesen össze illő elemeket társít).
Befejezés
A lezárásban lehet írni saját véleményről vagy álláspontról a témával kapcsolatban, akár néhány dolgot az íróról vagy megnézni, hogy a novella témája mennyire aktuális a mai világban.
Ebben a korábbi cikkünkben megnézhetitek, hogyan írta meg az esszéket a ChatGPT.