Mindegy, hogy idén érettségiztek, vagy majd csak jövőre, sosincs túl korán elkezdeni a felkészülést az írásbeli történelem érettségire. Mutatjuk, hol tudjátok ezt megtenni.
A történelem sajnos az egyik olyan tantárgy, amire a legjobban úgy tudtok felkészülni, ha leültök és megtanuljátok a kért anyagokat. Ha viszont már elegetek van az olvasásból és a jegyzetelésből, az egyik legjobb módszer a gyakorlásra, ha felkészülés közben kitöltitek a korábbi évek feladatlapjait, amiket itt találtok meg. Itt nyugodtan keresgélhettek akkor is, ha közép helyett emelt szinten érettségiztek, hiszen 2005-től kezdve mindkét szint feladatlapjai és megoldókulcsai elérhetőek.
Ha a tavalyi feladatsorokkal szeretnétek kezdeni, a 2022-es őszi történelem érettségit középszinten itt, emelt szinten pedig ide kattintva éritek el, a letölthető linkek mellett pedig megtaláljátok a javítási útmutatókat is, amiknek segítségével ellenőrizhetitek, hogy jól oldottátok-e meg a feladatokat. Ha pedig nem csak töriből szeretnétek hasonló módon felkészülni, ide kattintva tudtok keresgélni a korábbi évek összes feladatlapja és érettségi tárgya között közép- és emelt szinten egyaránt.
Ha ezeket megoldottátok, de úgy érzitek, hogy még mindig szívesen csinálnátok írásbeli feladatlapokat, a Studium Generale minden évben szervez próbaérettségit, ahol az éles helyzethez hasonlóan mérettethetitek meg magatokat nem csak történelemből, hanem a többi tantárgyból is. Amennyiben erről lemaradtatok, a közép-és emelt szintű történelem feladatsorokat itt megtaláljátok, a korábbi évek feladatlapjait pedig ezen a linken éritek el. A Corvinus Egyetem érettségifelkészítő csapata által összeállított feladatsorok pont olyanok, amilyenekkel a hivatalos érettségin is találkozhattok majd, ugyanakkor arra is figyelnek, hogy olyan feladatokat készítsenek számotokra, amiket máshol még biztos, hogy nem oldottatok meg.
Hogyan érdemes nekifogni?
A történelem érettségi két részből áll, amiknek a megoldására összesen 180 perc áll rendelkezésetekre. A vizsga első részében egyszerűbb, rövid választ igénylő feladatokat kell megoldanotok, amik között lehet képfelismerés, igaz-hamis, térkép és feleletválasztás is, a második részben található esszéfeladatok közül pedig kettőt, egy egyetemes és egy magyar történelemre vonatkozó témát kell kiválasztanotok. Mivel a vizsga során nincs megszabott időkeret arra, hogy hány perc alatt kell befejeznetek a feladatsor tesztes részét és belekezdenetek az esszékbe, érdemes valamilyen időmérő segédeszközt használnotok és odafigyelnetek arra, hogy 180 perc alatt a teljes feladatsorral és az esszékkel is végezzetek. Ha szükséges, a feladatmegoldáshoz nyugodtan használhattok középiskolai történelem atlaszt, hiszen ez a vizsgán is rendelkezésetekre áll majd.
Ha megvagytok, a javítókulcs segítségével ellenőrizhetitek, hogy jól oldottátok-e meg a feladatsor első felében található kérdéseket. A rossz hírünk viszont az, hogy az esszé esetében mintát nem, csak egy útmutatót találtok arról, hogy mit kellett volna írnotok, milyen információknak kellene szerepelni a fogalmazásaitokban. Ha biztosra akartok menni abban, hogy az esszéitekkel is minden rendben, érdemes megkérnetek a történelem tanárotok, hogy a biztonság kedvéért ő is fussa át és ellenőrizze le.