Feladatok, segédeszközök, pontozás: mutatjuk, mit kell tudni a 2022-es magyarérettségiről Érettségi-felvételi
Bezzeg Hanna

Feladatok, segédeszközök, pontozás: mutatjuk, mit kell tudni a 2022-es magyarérettségiről

Május 2-án a magyarvizsgával kezdődik az érettségi szezon. Hány feladatot kell majd megoldaniuk a diákoknak, hány ponttól van meg a kettes/ötös? Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!

Milyen részekből áll a vizsga?

Középszinten két feladatlapot kell megoldani: az I. feladatlap egy szövegértési és szövegalkotási feladatot tartalmaz, a II. részben pedig két szövegalkotási feladat közül választhattok majd – vagy egy mű/műrészlet problémaközpontú, értelmező bemutatása, vagy két mű/műrészlet adott szempontú összehasonlító elemzése lesz a feladat. Akármelyiket is választjátok, a szöveg terjedelmének 400-800 szónak kell lennie.

Emelt szinten egyetlen feladatlapot kaptok, az azon szereplő feladatokat pedig tetszőleges sorrendben oldhatjátok meg. Lesz egy szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsor, illetve lesznek szövegalkotási feladatok is, egy műértelmező és egy reflektáló szöveget is írnotok kell.

Mennyi idő áll rendelkezésetekre?

Középszinten 90 perc alatt kell végeznetek az I. feladatlappal, 150 perc alatt pedig be kell fejeznetek a II. részt is, így összesen 240 percetek lesz majd.

Emelt szinten is 240 percetek van, ennyi idő alatt kell az egyetlen, központi feladatsort kitöltenetek.

Hogyan pontozzák a feladatokat?

A középszintű írásbelin maximum 100 pontot szerezhettek. Az I. feladatlapra 50 pontot kaphattok – 40-et a szövegértésre, 10-et a szövegalkotásra –, a II. feladatlappal pedig maximum 40 pontot szerezhettek, ebből maximum 25 pont jár a tartalmi minőségre, 15 pont pedig a nyelvi minőségre. Ezeken kívül a teljes dolgozat helyesírását és írásképét is értékelik – az előbbire 8 pontot, az utóbbira 2 pontot kaphattok.

Emelt szinten is maximum 100 pontot szerezhettek, a pontok megoszlás azonban más: 40 pontot kaphattok a szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsorért, 30 pont jár a műértelmező szövegalkotási feladatra, a reflektáló szöveg pedig 20 pontot ér. Akárcsak középszinten, itt is értékelik a teljes dolgozat helyesírását és írásképét, 8 illetve 2 pontért.

Mire számíthattok a szóbelin?

A szóbelin magyarból közép- és emelt szinten is egy magyar nyelvi és egy irodalmi tételt kell kifejteni. A tételsor mindenhol 20 magyar nyelvi és 20 irodalmi tételből áll. A pontozás is egyformán zajlik mindkét szinten: összesen 50 pontot szerezhettek, ezen belül az irodalom felelet tartalmi minőségéért 25 pont, a magyar nyelv felelet tartalmi minőségéért 10 pont, a két felelet nyelvi minőségéért együtt 15 pont jár.

Milyen segédeszközöket használhattok?

Középszinten és emelt szinten is ugyanazokat a segédeszközöket használhatjátok. Az írásbelin helyesírási szótárt lapozhattok, ezt nem kell magatokkal vinnetek, az iskola gondoskodik erről.

A szóbeli vizsgán irodalmi szöveggyűjtemény, kötet vagy más nyomtatott forrás (pl. internetes oldal nyomtatott változata, egynyelvű szótár, művelődéstörténeti térkép, képzőművészeti album) használható. A tételsornak megfelelő segédeszközöket az iskola biztosítja.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.