Trigonometria, gráfok, algebra - ezekre a témakörökre számíthattok a matekérettségin Érettségi-felvételi
Tóth Alexandra

Trigonometria, gráfok, algebra - ezekre a témakörökre számíthattok a matekérettségin

Az Oktatási Hivatal tájékoztatójából kiderül, mely témakörök és milyen arányban fordulhatnak elő a vizsgán.

A vizsgaleírás alapján a következő témakörök kerülnek középpontba a középszintű vizsgán:

  • Gondolkodási módszerek, halmazok, logika, kombinatorika, gráfok 20%
  • Számelmélet, algebra 25%
  • Függvények, az analízis elemei 15%
  • Geometria, koordinátageometria, trigonometria 25%
  • Valószínűségszámítás, statisztika 15%

„Ezek az arányok természetesen csak hozzávetőlegesek lehetnek, hiszen a feladatok egy jelentős része több témakörbe is besorolható, összetett ismeretkörre épül, továbbá a feladatsor választható feladatokat tartalmazó részei miatt az egyes vizsgázók számára – a választásaiktól függően – az arányok eltolódhatnak” - emeli ki az Oktatási Hivatal. Hozzáteszik: a feladatok 30-50 százaléka szöveges, hétköznapi élethelyzetekhez kapcsolódik, esetenként egyszerű modellalkotást igénylő feladat.

Emelt szinten egy picit mások az arányok:

  • Gondolkodási módszerek, halmazok, logika, kombinatorika, gráfok 20%
  • Számelmélet, algebra 25%
  • Függvények, az analízis elemei 20%
  • Geometria, koordinátageometria, trigonometria 20%
  • Valószínűség-számítás, statisztika 15%

Az azonban itt is igaz, hogy ezek a százalékok csak irányadóak. Viszont a feladatsoron belül a szöveges, hétköznapi élethelyzetekhez kapcsolódó, modellalkotást igénylő feladatok aránya valamivel kevesebb, mint középszinten: 30-40 százalék.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.