Hamarosan elérkezik a pillanat, amikor a végzős diákoknak túl kell esniük életük első nagy vizsgahelyzetén, és meg kell írniuk az érettségi vizsgákat. Most a Studium Generale (SG) matematika szekciójának vezetője adott tanácsokat, miket érdemes összeszednetek az érettségi előtt.
Idén május 4-étől kezdődik az érettségi írásbeli időszaka, és a körülmények miatt most még jobban oda kell tenniük magukat az érettségiző tanulóknak. A matematika sokaknak mumus tantárgy lehet, éppen ezért kérdeztük meg Kukucska Dánielt, a Studium Generale (SG) matematika szekciójának vezetőjét, mivel tudják magukat segíteni a vizsgázó diákok a matematika írásbeli során.
Közép- és emelt szinten is nyomdatiszta függvénytáblázatot, zsebszámológépet (ami szöveges adatokat nem képes tárolni), körzőt, vonalzót és szögmérő használatát engedélyezik a vizsga alatt. Viszont fontos, hogy ezeket jól tudjátok használni, mert ha ott helyben próbáltok rájönni, hogyan működnek a segédeszközök, azzal elveszthettek egy csomó hasznos percet.
A számológépeteket jól kell ismernetek, és itt nem csak arról van szó, hogy tudjátok melyik gomb hol található. Érdemes tisztában lennetek az összes funkciójával és billentyűkombinációjával is a gépnek, ugyanis a jól használt számológép nagyon sok időt meg tud nektek spórolni. A függvénytáblával is hasonló a helyzet, ha nem tudjátok, mi hol található, azzal fog elmenni az időtök nagy része, hogy a tartalomjegyzéket tanulmányozzátok. Szóval ahelyett, hogy könnyítené a haladásotokat, csak hátráltatni fog a munkában.
Nem mindig csak a gyakorlati felkészülésre kell koncentrálni, a mentális, illetve lelki felkészülés is ugyan olyan fontos stresszhelyzet esetében. Hogy ki hogyan kezeli a vizsgahelyzetet, az egyenként más és más.
„Nálam volt kabala, amikor valahol elakadtam, kicsit kikapcsoltam az agyam, és utána folytattam a feladatok kidolgozását”
– idézi fel a szekcióvezető. Legyen az kis kabala, a szerencse tollatok vagy a kedvenc csokitok, ami általában átsegít az ilyen szituációkon, a lényeg, hogy teremtsetek meg minden feltételt, ami a nyugalmatokat biztosítani tudja.
Ne feledjétek, hogy az sem jó megoldás, ha még akkor is képleteket magoltok, amikor már csak percek választanak el a vizsga kezdetétől. Kukucska Dániel azt tanácsolja, hogy az utolsó hónapban érdemes az összes témakört átnézni, de az utolsó napokra már nem ajánlott komoly anyagokat hagyni. Esetleg azt a bizonyos témakört javasolt átolvasnotok, amitől a legjobban tartotok, de semmiképp sem szabad túlzásba vinni az utolsó napok tanulási szekcióit.
Amik szinte biztosan előkerülnek az érettségin, azok az egyenletek, sorozatok, kombinatorika, valószínűségszámítás, statisztika, egyszerűbb síkgeometria és a függvények témaköre – mondja az SG matekszekciójának vezetője. Ezekre, ha rászánjátok az időt, és az utolsó fennmaradó héten begyakoroljátok a típusfeladatokat, akkor nem lesz miért aggódnotok az utolsó napokban.
Arról, hogy hogyan készüljetek otthonról is az érettségire, és milyen módon közelítsétek meg az anyagokat korábban már írtunk nektek részletesen is.
Tanácsok végzősöknek: így készülhettek a matekérettségire otthon
Hetek óta távoktatásban tanulnak az ország diákjai, és a végzősök még mindig nem tudják mi lesz az érettségi sorsa. Addig viszont szeretnénk segíteni nektek az otthoni felkészülésben. Megkérdeztük a Studium Generale (SG) matematika szekcióvezetőjét, ő mit javasol nektek ebben a helyzetben.
Érettségizzetek velünk! |
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2020-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |