Felvételi 2019: még mindig a gazdasági szakok a legnépszerűbbek Érettségi-felvételi
MTI

Felvételi 2019: még mindig a gazdasági szakok a legnépszerűbbek

Összesen 112 034-en nyújtottak be jelentkezést a 2019. évi általános felsőoktatási felvételi eljárásban, ez a tavalyi hasonló érték 104 százaléka - közölte Horváth Zita felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón. A legnépszerűbb intézmény több szempontból is az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), amelyet csaknem 14 ezren jelöltek meg első helyen.

Alapképzésre 77 211, mesterképzésre 17 893, osztatlan képzésre 12 ezer, felsőoktatási szakképzésre 4930 diák jelentkezett. Horváth Zita felhívta rá a figyelmet, hogy bár idén is nagyjából ugyanannyi az érettségiző, mint tavaly - körülbelül 63 ezer diák -, a felsőoktatásba most 4 ezerrel több a felvételiző. Ezt "masszív" növekedésnek nevezte.

Az alapképzésre jelentkezők száma csaknem 10 ezerrel magasabb, mint 2015-ben, és az osztatlan képzést is 2 ezerrel többen választották. A mesterképzésnél ugyanakkor évek óta folyamatos csökkenés tapasztalható: 4 esztendeje még 21 ezren akartak ezen a szinten továbbtanulni. Állami ösztöndíjas képzést 97 312-en, önköltségest 14 722-en választottak. A felvételizők összesen 301 536 helyet jelöltek meg, egy diák átlagosan 2,7-et a lehetséges 6-ból. 

A legnépszerűbb képzési terület a gazdaságtudományi - mondta Horváth Zita. Ezt csaknem 19 százalék választotta. Ehhez hasonlóan a műszaki területre is valamivel nagyobb arányban jelentkeztek, mint tavaly: 13,8 helyett 14,1 százalékban. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a pedagógusképzés esetében jobban örülnének a tapasztalt 12,6 százaléknál valamivel magasabb aránynak. Ezeket követi az informatika 10, az orvos- és egészségtudomány 9,1, majd a bölcsészettudomány 8,4 százalékkal. Horváth Zita közölte: legnépszerűbb alatt azt értik, hogy a legtöbben jelentkeztek ezekre a területekre első helyen alapképzésre és osztatlan képzésre az összes felvételizőhöz viszonyítva.

Ez a tíz legnépszerűbb alapszak a 2019-es felvételin: tarol a gazdálkodási és menedzsment

Gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing, mérnökinformatikus - ez a 2019-es felvételi három legnépszerűbb alapszakja. Nyilvánosságra hozták a jelentkezési statisztikákat, idén összesen 112 034-en jelentkeztek egyetemre és főiskolára.

A legnépszerűbb alapképzés a tavalyi évhez hasonlóan a gazdálkodási és menedzsment, amelyet idén még többen, 5149-en választottak - emelte ki a helyettes államtitkár. Ezt követi a mérnökinformatikus 3681 jelentkezéssel, majd az ápolás és betegellátás, az óvodapedagógus és a pszichológia jön a sorban. A gyógypedagógia és a tanító még mindig a kedveltebb szakok között található, ezekre óriási szükség van - emelte ki Horváth Zita.

Kitért a duális képzésre, amely a műszaki, az informatikai az agrár-, a természettudományi és a gazdasági területeken indított gyakorlatigényes alapképzési szakokon, a szociális munka alapképzési szakon, valamint a kapcsolódó mesterképzési szakokon bevezetett olyan forma, amelyben a gyakorlati képzés meghatározott keretek között, minősített szervezetnél folyik.

Jelenleg 1129 olyan cég van regisztrálva, amely szerződést kötött duális képzés folytatására felsőoktatási intézménnyel, de folyamatosan csatlakoznak újak - közölte a helyettes államtitkár, megjegyezve: a hallgatók az esetleges állami ösztöndíjuk mellett 80 ezer forint körüli fizetést is kapnak.

Itt a lista: ez a 10 legnépszerűbb egyetem a 2019-es felvételin, több tízezren jelentkeztek

Nyilvánosságra hozták a 2018-as egyetemi-főiskolai felvételi jelentkezési statisztikáit. A tavalyi évhez hasonlóan idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetem áll az első helyen, mögötte a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem.

Az ELTE-t első helyen összesen 13 459-en, alapképzésen 8423-an, mesterképzésen 3117-en, míg osztatlanon 1770-en jelölték meg, így mind a négy rangsor szerint ez a legnépszerűbb intézmény az idén. Felsőoktatási szakképzést a legtöbben, 1163-an a Budapesti Gazdasági Egyetemen választottak.

Horváth Zita ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a főváros és a vidék kiegyensúlyozottan jelenik meg, mivel a második legmagasabb számban a Debreceni Egyetemet jelölték meg, a "dobogó" harmadik fokán pedig a Szegedi Tudományegyetem áll.

Gloviczki Zoltán, az Oktatási Hivatal elnöke kiemelte, hogy a jelentkezők átlagéletkora 24 év, vagyis lényegesen magasabb, mint az érettségizőké. A legidősebb felvételiző 78 éves - tette hozzá. Egyre elterjedtebb az ügyfélkapus hitelesítés a papíralapúval szemben, már a jelentkezők elsöprő többsége választja ezt a módszert.

A felvételi eljárás április 19-én személyre szabott elektronikus ügyintézéssel folytatódik - tért rá a fontosabb dátumokra Gloviczki Zoltán. A jelentkezéskor még rendelkezésre nem álló dokumentumok másolatát július 10-éig lehet benyújtani, és eddig a határidőig van mód egyszeri sorrendmódosításra is. A ponthatárokat várhatóan július 24-én állapítják meg.

A felvételivel kapcsolatos kommunikáció a www.felvi.hu oldalon, valamint e-mailben zajlik, ezért az Oktatási Hivatal elnöke arra hívta fel a jelentkezők figyelmét, hogy fokozottan ellenőrizzék a megadott elektronikus postafiókjukat.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2019-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.