Gazdaságtudományi és műszaki szakok: 2011-ben ezek a legnépszerűbbek Érettségi-felvételi
Eduline

Gazdaságtudományi és műszaki szakok: 2011-ben ezek a legnépszerűbbek

Közel ugyanannyian szeretnének a felsőoktatásban továbbtanulni 2011-ben, mint egy évvel korábban. A 141 ezer jelentkező nagy része alapképzésre jelentkezett, a legtöbben államilag támogatott képzési formát választottak. A legnépszerűbb idén is a gazdaságtudományi, a műszaki és a bölcsészettudományi képzési terület.

2010-ben ugrásszerűen nőtt meg a felsőoktatásba jelentkezők száma: akkor az egy évvel korábbinál csaknem 13 ezerrel többen adták be jelentkezésüket valamelyik magyarországi egyetemre vagy főiskolára. A növekedés 2011-re lelassult, mindössze néhány százzal több diákot vonzottak a felsőoktatási intézmények képzései, mint 2010-ben - olvasható a Felvi.hu elemzésében.

Alapszak, mesterszak, felsőfokú szakképzés

A felvételizők 68 százaléka - vagyis több mint 95 ezer jelentkező - alapszakos képzést jelölt meg első helyen, ez 1300 fős csökkenést jelent a tavalyihoz képest. Nőtt azonban a mesterképzésre és felsőfokú szakképzésre jelentkezők száma: mesterképzést a felvételizők majdnem 20 százaléka, 25 500-an választottak, felsőfokú szakképzésre pedig valamivel több mint 8800-an adták be jelentkezésüket. A mesterképzés esetében így 1400 fővel több jelentkezőről beszélhetünk a tavalyihoz képest (a legnépszerűbb mesterszakok listáját itt találod), a felsőfokú szakképzést pedig körülbelül 350-nel többen jelöltek meg első helyen. Egységes, osztatlan képzést annyian választottak, mint egy évvel korábban, 10 500-an célozták meg ezt a képzési szintet.

Pont Ott Parti 2010-ben: idén sem változtak a jelentkezési arányok


ELTE, Debreceni Egyetem, Szegedi Tudományegyetem: a legnépszerűbbek

A legtöbb elsőhelyes jelentkezés - 15 ezer - idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetemre (ELTE) futott be, a második helyet a Debreceni Egyetem (DE) szerezte meg 10 700 elsőhelyes jelentkezőjével. A dobogó alsó fokára lépett Szegedi Tudományegyetem csupán háromszáz jelentkezővel maradt le a DE-től. A Pécsi Tudományegyetem több éve őrzi negyedik helyét, ezt idén is tartja az ötödik Budapesti Corvinus Egyetem előtt, amelyet a Budapesti Gazdasági Főiskola, a gödöllői Szent István Egyetem és a Semmelweis Egyetem követ a rangsorban.

A képzésterületek népszerűsége nem változott: továbbra is a gazdaságtudományok (csaknem minden 5. jelentkező ilyen képzést jelölt meg első helyen), a műszaki és a bölcsészettudomány képzési területekre adták be legtöbben jelentkezésüket. A legnépszerűbb alapszakok listáját itt találod.

Képzési területek és jelentkezési arányok


A legnépszerűbb szakok (elsőhelyes jelentkezések, nappali munkarend, minden finanszírozási forma) továbbra is a turizmus-vendéglátás és a gazdálkodási és menedzsment, bár évről évre harcolnak az első helyért. Idén a tavalyi első diadalmaskodott ismét, hiszen most is a gazdálkodás és menedzsment szakot jelölték meg legtöbben első helyen. A harmadik helyre a tavalyi ötödik, a mérnök informatikus került, a dobogóról épphogy lemaradva a jogász szak végzett a negyedik helyen.

A sort az egy helyet visszacsúszott pénzügy és számvitel szak folytatja, és néhány jelentkezővel lemaradva követi a tavalyi hatodik helyét megőrző gépészmérnöki szak. Az általános orvos szaknak 2011-ben sikerült bekerülnie a 10 legnépszerűbb szak közé, és hét helyet előrelépve a hetedik pozíciót szerezte meg az elsőhelyes jelentkezések alapján.

Felvi.hu
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.