Jelentkezési tanácsok és tudnivalók az utolsó percekre Érettségi-felvételi
Eduline

Jelentkezési tanácsok és tudnivalók az utolsó percekre

Alig több mint egy napod maradt a jelentkezési lap és az e-felvételi kitöltésére – legkésőbb február 15-én el kell küldened az adatlapodat, különben lemaradsz az idei felvételi eljárásról. Hogy az utolsó pillanatban is minden olajozottan menjen, összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket az eljárásról, a jelentkezési lapról és a pontszámításról.

Hogyan töltheted ki hiba nélkül a jelentkezési lapot?


Hogy az elrontott jelentkezési lapok ne a kukában kössenek ki, először csak ceruzával töltsd ki a mezőket, csak akkor írd át tollal, ha az összes adatot ellenőrizted. A kötelezőnek megjelölt rubrikákat semmiképpen se hagyd üresen, a szakokat pedig a Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban meghirdetett módon írd be, jelentkezési sorrendben, a képzés összes paraméterét feltüntetve – nem maradhat ki az intézmény és a kar betűkódja, a szak neve, a képzési szint, a munkarend, a finanszírozási forma, valamint a szakirány. Ha ezeket nem megfelelően jelölöd, márciusban kapsz majd egy hiánypótlási felszólítást, amelyben pontosan leírják, hogy mit és hogyan kell javítanod. Itt lépésről lépésre végigvezetünk a jelentkezési lap kitöltésén, és megtalálod a leggyakoribb hibákat is, amelyeket érdemes elkerülni.

Hogyan jelentkezhetsz a felvi.hu oldalon?


Az elektronikus jelentkezéshez először regisztrálnod kell a www.felvi.hu oldalon, ehhez felhasználónévre, jelszóra és egy e-mail címre lesz szükséged. A regisztráció után az Én felvim menüsorban találhatod meg az e-felvételi menüpontot, a rendszer az első belépéskor egy biztonsági kódot küld a megadott e-mail címre. A középiskolai bizonyítványt, a nyelvvizsga-bizonyítványt és a tanulmányi versenyeken elért eredményeket bizonyító dokumentumokat szkenneld be, és töltsd fel a rendszerbe.

Fontos, hogy az e-felvételit annak befejezése után, de legkésőbb 2011. február 23-ig hitelesítened kell. Ezt kétféleképpen teheted meg: egy hitelesítő adatlap beküldésével vagy a www.magyarorszag.hu oldalon lévő ügyfélkapun keresztül. Ha az első megoldást választod, ki kell nyomtatnod és alá kell írnod a hitelesítő adatlapot, majd elküldened az Oktatási Hivatal címére. Az e-felvételiről bővebben itt olvashatsz.

Érdemes az e-felvételit választanod: itt nem hibázhatsz


Hogyan változik idén a felvételi pontszámítás?

A tanulmányi és érettségi pontok értéke nem változott, a többletpontok rendszere azonban igen: a középfokú komplex B (korábbi nevén a középfokú C típusú) államilag elismert nyelvvizsga eddig 35 pontot ért, jövő évtől azonban már csak 28 pontot, ahogy 50-ről 40-re csökken a felsőfokú komplex C1 (korábban felsőfokú C típusú) nyelvvizsgáért járó pontok száma is. Vagyis a nyelvvizsgákért legfeljebb 40 pluszpontot kaphatsz – akár két középfokút, akár egy felsőfokút és egy középfokút szereztél.

Felvételi pontszámító kalkulátorunkat itt találod.

Kisebb előnnyel indulnak a felvételi versenyben az OKTV-helyezettek és a szakmai versenyek győztesei is: az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny első tíz helyén végzett diákok továbbra is 80 pontot kapnak, a 11-20. helyezésért azonban 50 helyett 40, a 21-30. helyezésért pedig 25 helyett 20 pont jár.

Emelt szintű vagy felsőfokú OKJ-s szakképesítésért, illetve szakirányú technikusi képesítő bizonyítványért 30 helyett 24 pont kaphatsz, és a sportteljesítmény is kevesebbet ér. A hátrányos helyzetűek öt ponttal kevesebbet, 20 pontot kaphatnak: míg 2010-ben a halmozottan hátrányos helyzetű diákok 25+25 pontot szerezhettek szociális helyzetük miatt, 2011-ben már csak 20+20 ponttal számolhatnak.

Hány hallgatót vehetnek fel idén az egyetemek és főiskolák?

Összesen 53 450 hallgató kezdheti meg tanulmányait 2011 szeptemberében: alapszakokra 40 610-en, mesterszakokra 19 600-an, doktori képzésre 1300-an, felsőfokú szakképzésre pedig 10 ezren juthatnak majd be, vagyis az idei felvételi időszakban valószínűleg komoly verseny lesz a jelentkezők között az államilag finanszírozott helyekért. Milyenek lesznek az idei ponthatárok? Hol várhatóak a legmagasabb ponthatárok, és milyen szakokra lehet a legkönnyebben bekerülni? Itt elolvashatod összefoglalónkat.

A legkeményebb harcra a bölcsészettudományi, gazdaságtudományi és társadalomtudományi területre jelentkezők számíthatnak: a bölcsészeti képzésekre felvehető hallgatók számát 350-nel, míg a társadalomtudományi szakok keretszámát 650-nel csökkentette a kormány. A legnagyobb vesztesek a gazdaságtudományi egyetemek és főiskolák, ezek a felsőoktatási intézmények 1350-nel kevesebb elsőévesre számíthatnak 2011 szeptemberétől.

Az agrár, műszaki és jogi képzésre felvehető diákok létszáma nem változik, emelkedik viszont az elsőévesek száma a pedagógiai (1800 fő helyett 2000), orvosi (2100 fő helyett 3100), természettudományi (4200 fő helyett 5200), művészeti (520 fő helyett 570) és informatikai (4700 fő helyett 6400) alapszakokon.

eduline
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.